5 września przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odbyło się XII Dziękczynienie w Rodzinie, które swoim honorowym patronatem objął Minister Obrony Narodowej – Mariusz Błaszczak i Prezydent Torunia – Michał Zaleski. Pomimo tegorocznych trudności związanych z pandemią koronawirusa, pielgrzymi z całej Polski spotkali się, by dziękować Bogu za Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe, zachowując wszystkie przepisy sanitarne w czasie COVID–19.

W samo południe wydarzenie zainaugurowała Msza Święta sprawowana pod przewodnictwem ks. bp. prof. Ignacego Deca – biskupa seniora diecezji świdnickiej, który w wygłoszonej homilii podkreślał wartość dziękczynienia oraz wskazywał na istotną rolę, jaką odgrywa w Polsce Radio Maryja:

– „Jesteśmy przekonani, że Polska nie byłaby dzisiaj taka, jak jest, gdyby nie było Radia Maryja, Telewizji Trwam i pozostałych dzieł toruńskich stworzonych przez Ojców Redemptorystów. Media te dzięki służbie prawdzie, dzięki finansowej i ideowej niezależności, pozyskują sobie coraz więcej słuchaczy, telewidzów, przyjaciół i sympatyków” – powiedział ks. bp. Ignacy Dec.

Muzyczną oprawę Mszy Świętej uświetniła Orkiestra Koncertowa „Victoria”, a po zakończonej Eucharystii w amfiteatrze nad Wisłą wystąpiła „Mała Armia Janosika”.

W godzinę Miłosierdzia Bożego w Parku Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba” nastąpiło odsłonięcie miejsca upamiętniającego bohaterów ukraińskich zamordowanych przez OUN-UPA za ratowanie Polaków podczas strasznych rzezi. Podniosłej chwili towarzyszyły przemówienia okolicznościowe wygłoszone m. in. przez prezesa PiS – Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Instytutu „Pamięć i Tożsamość” – dr. Jarosława Szarka, honorowego prezesa Stowarzyszenia Upamiętnienia Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów z OUN i UPA – Szczepana Siekierkę oraz Prezydenta Torunia – Michała Zaleskiego.
Swój list z pozdrowieniem do zebranych skierował Prezydent Polski – Andrzej Duda, który wyraził wdzięczność za powstanie tego dzieła:

– „Dziś zostają tutaj uhonorowani nasi bliźni narodowości ukraińskiej, którzy z heroiczną odwagą, opierając się naciskom swoich rodaków nacjonalistów i ryzykując własnym życiem, nieśli ratunek Polakom podczas rzezi wołyńskiej. Wielu spośród tych sprawiedliwych poniosło śmierć razem z tymi, którym udzielali pomocy i schronienia. Swoją postawą zaświadczyli, że chrześcijańska etyka i solidarność międzyludzka są silniejsze niż terror, zbrodnie i ludobójstwo. Dlatego uważam za niezmiernie ważne, abyśmy my, współcześni Polacy, pielęgnowali pamięć o nich, wdzięczność za ich czyny oraz przekazywali wiedzę o tym następnym pokoleniom” – napisał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda.

Następnie na scenie amfiteatru miał miejsce koncert w wykonaniu Śpiewającej Rodziny Kaczmarków oraz Reprezentacyjnej Orkiestry Sił Powietrznych RP wraz z chórem kameralnym Medici Cantares z Bydgoszczy. Dziękczynienie w Rodzinie zwieńczył odmawiany różaniec i pierwszosobotnia procesja fatimska.

Podczas całego festynu była możliwość uzyskania podstawowych porad medycznych z diabetologii i kardiologii, a także funkcjonowały stoiska np. z bogatą ofertą literatury z Fundacji „Nasza Przyszłość”, z polską kuchnią czy ze zdrową żywnością. Również Wyższe Seminarium Duchowne Redemptorystów miało swój punkt, w którym udzielało informacji m. in. o formacji do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Podobnie i Nasza Uczelnia przedstawiała ofertę kształcenia w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej poprzez quizy z nagrodami, fotobudkę czy rozdawanie ulotek i innych materiałów promocyjnych.

Maria Podolecka