W sobotę w bibliotece Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbył się kiermasz książek. Wzięły w nim udział m.in. osoby, które licznie przybyły na 26. rocznicę powstania Radia Maryja.

Głównym celem kiermaszu było promowanie czytelnictwa. To wydarzenie zostało zorganizowane już po raz szósty, i kolejny raz cieszyło się dużym zainteresowaniem. Organizatorką kiermaszu co roku jest Barbara Szablewska – opiekun  biblioteki – która opowiedziała nam o potrzebie promocji książki.

– Bardzo zależy nam aby goście, ludzie, którzy przyjechali na rocznicę powstania Radia Maryja, zachęcili się do czytania, a także, aby przy tej okazji przeczytali jakąś książkę, zakupili egzemplarz dla swoich wnucząt, a nawet podarowali swojej sąsiadce. Mamy bardzo obszerny asortyment książek: teologia, literatura piękna, śpiewniki, modlitewniki. Myślę, że każda osoba znajdzie tutaj coś dla siebie. Mało tego, powstała tutaj piękna idea, a mianowicie, przekazywania swoich książek. Czytelnictwo w naszej bibliotece zrobiło się pokoleniowe, można powiedzieć Radio Maryjne, w sensie rodziną, która czyta. Ci ludzie przekazują swoje książki, aby inni też mogli cieszyć się z ich czytania – powiedziała Barbara Szablewska.

O tym, jak biblioteka potrafi zmienić życie opowiedział nam Krystian Majewski, student piątego roku politologii w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej.

– Biorąc pod uwagę, że jestem zafascynowany Chestertonem i Konecznym, to zbiór dzieł tych autorów w tej bibliotece jest nieporównywalny z innymi. Odkrycie tych autorów zmieniło mój światopogląd, więc mogę powiedzieć, iż ta biblioteka zmieniła moje życie. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że ta uczelnia jest najlepszą uczelnią, z najlepszymi wykładowcami i najlepszą atmosferą, o czym mogłem przekonać się przez te pięć lat cudownych studiów – mówił Krystian Majewski.

Jadwiga Wiśniewska, która odwiedziła naszą Uczelnię przy okazji uroczystości związanych z rocznicą Radia Maryja, wyraziła uznanie dla kiermaszu.

– Kiermasz jest zrobiony bardzo pomysłowo. Podziwiam osoby, które są organizatorami tego wydarzenia. My jesteśmy starszymi ludźmi, przyjeżdżamy jako pielgrzymka. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na kupno książek w wysokich cenach. Tutaj, w bibliotece WSKSiM możemy dostać książkę za dowolną ofiarę. Osobiście czytam książki od czasu do czasu, chociaż kiedyś dużo czytałam. Niestety teraz już nie, moje oczy nie są tak sprawne. Moim zdaniem takie kiermasze są potrzebne – zaznaczyła Jadwiga Wiśniewska.

Opiekun biblioteki WSKSiM Barbara Szablewska zachęcała do czytania zwłaszcza osoby młode. Zaznaczyła, że istotny jest dobór odpowiedniej literatury.

– Młodzież powinna bezwzględnie czytać książki. Teraźniejsze pokolenie nazywa się pokoleniem entera, pokoleniem kciuka. Badania naukowców mówią, że człowiek czytając książki wyłącza się ze świata wirtualnego, ma inne myślenie. Zachęcam wszystkich do czytania książek, każdy znajdzie coś dla siebie, można tym sposobem rozwiązać masę problemów związanych z różnymi chorobami takimi jak depresja. Nie ma na świecie osób, które nie czytają książek, należy tylko dobrać odpowiednią literaturę, dopasowaną do swoich zainteresowań i potrzeb – powiedziała Barbara Szablewska.

Opiekun biblioteki zwróciła uwagę na znaczenie czytelnictwa.

Cały czas promujemy w naszej bibliotece hagiografię, czyli różnego rodzaju żywoty świętych. Czytanie literatury ma nas zachęcać do czynienia dobra, do tego, abyśmy jako osoby wierzące umacniali się w wierze. Mamy również wiele pozycji, które ukształtują nasz charakter. Szczególnie młodzieży polecam książki związane z tym, jak w młodym wieku myśleć o zakładaniu małżeństwa, jak rozwijać siebie, jak pracować nad sobą – stwierdziła Barbara Szablewska.

Mamy nadzieję, że tradycja kiermaszu przy okazji uroczystości rocznicowych powstania Radia Maryja zostanie podtrzymywana w następnym latach, a także, że frekwencja, jak również ilość książek, z roku na rok będą się zwiększać.

Maciej Wojciechowski

Łucja Topolska