Aktualności

„Cytryna. Słońce. Lazur”

Weranda zalana słońcem. Na stoliku czerwono-biało-zielona surówka (pomidor, czerwona i zielona papryka, ser feta, czosnek), siedem mandarynek i szklanka wody z cytryną. Oba rodzaje cytrusów zerwane z drzew w ogrodzie. Jest 7 marca, 19° C. Siedzę już tak drugą godzinę. Opalam się. Jednak Cypr to nie tylko cytryna, słońce i lazurowe morze…

„Jak smakuje Madryt?”

Jak przystało na stolicę, w Madrycie można spróbować niemalże każdej potrawy typowej dla hiszpańskiej kuchni. Choć wiele z nich wywodzi się z innych regionów kraju, to i tak są uznawane za typowo madryckie.

„Portugalska Gwiazdka”

Boże Narodzenie zawsze i nieodzownie kojarzyło mi się z poświęcaniem czasu najbliższym oraz – co za tym idzie – z pobytem w rodzinnym domu. Od momentu rozpoczęcia studiów w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej czas przedświąteczny nabrał jeszcze większego znaczenia i oznaczał wyczekiwany powrót do domu. Wszystko inne traciło wtedy znaczenie. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się, abym spędził grudniowe święta z daleka od rodziny. W tym roku po raz pierwszy było inaczej.

„Gdzie jest koniec Europy?”

Wbrew powszechnej opinii Lizbona nie leży bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim. Jest usytuowana przy wielkim zbiorniku wodnym, ale nie jest nim Atlantyk. To olbrzymie ujście rzeki Tag. Lizbona jest największym miastem portugalskiego regionu noszącego tę samą nazwę. Stolica kraju od strony wschodniej otoczona jest przez wody Tagu, z drugiej zaś okalają ją pomniejsze miasteczka. Aby ujrzeć horyzont bezpośrednio nad oceanem, wystarczy opuścić Lizbonę i przejechać zaledwie kilka kilometrów. By jednak doświadczyć ogromu i bezmiaru Oceanu Atlantyckiego, należy udać się trochę dalej na Zachód, w stronę jednej z okolicznych miejscowości.

Zgubić się w Madrycie

Przed lądowaniem na lotnisku Barajas stale obserwowałem przestrzeń za oknem. Nocny Madryt odsłaniał przede mną jedyną okazję, by ujrzeć go w całości. Ogromna przestrzeń, miliony ludzi i ogromna szansa.

Incoming

Information for incoming students Click to see more

ERASMUS CHARTER FOR HIGHER EDUCATION 2014-2020

Erasmus charter

Biuro programu Erasmus+

Adres: św. Józefa 23/35, 87-100 Toruń

Telefon: 00 48 56 610 72 56

Email:erasmusplus@wsksim.edu.pl