Dziesiąte Dni Kultury Języka

17 i 18 maja w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyły się dziesiąte Dni Kultury Języka, organizowane przez studentów pod opieką lektorów języków obcych.  Przedstawienia w językach obcych, debata wyborcza i zagraniczne przysmaki to tylko część atrakcji, które czekały studentów i wykładowców

Tegoroczne Dni Kultury Języka rozpoczęły się prezentacją filmu  Odyseusz. Znana homerycka opowieść została przedstawiona w humorystyczny sposób – jako film o ogromnych ambicjach, lecz wyjątkowo skromnym budżecie. Stąd też Odyseusz (Jarosław Martyna) do Itaki próbował dotrzeć… plastikowym kajakiem. Dzięki grze aktorskiej, strojom i charakteryzacji film aż kipiał autoparodią. Był kiczowaty i patetyczny – i dobrze, bo taki był zamysł.

Kolejnym punktem programu było przedstawienie ”Mr. Bean & The Leprechaun -Prawdziwa miłość czy złoto?”, gdzie znany wszystkim angielski fajtłapa Jaś Fasola (Patryk Olewiński) na własnej skórze przekonuje się, że irlandzki kociołek ze złotem ma więcej wartości, niż kobiece serce.  Wszystkiemu przyglądał się tytułowy skrzat – Leprechaun, którego „grała” lalka, którą wykonał i animował Adam Pytel.

Inna atrakcją był quiz z nagrodami. Jego tematyką był tzw. spanglish, czyli język powstały z połączenia j. hiszpańskiego i amerykańskiej angielszczyzny, używany na pograniczu Meksyku i USA. Uczestnicy zostali podzieleni na dwie drużyny. Rywalizowali w trzech kategoriach- historia spanglishu, gramatyka i praktyczne używanie języka. Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewali nieśmiertelny latynoski hit – piosenkę „La Bamba”.

Ukoronowaniem pierwszego dnia było tradycyjne już dla Dni Kultury Języka Erasmus Story, gdzie studenci, którzy poprzedniego roku w ramach programu Erasmus+ wyjechali na studia za granicę,opowiadali o swoich przeżyciach, przygodach i kulturze danego kraju. Tematem prezentacji były m.in. Niemcy czy Hiszpania.

Kolejny dzień rozpoczął się od „Football Quizu”, który sprawdzał wiedzę o lidze angielskiej i hiszpańskiej.

Jednym z głównych i najbardziej emocjonujących punktów programu był Escape Room, w którym rywalizowały grupy złożone ze studentów, a także wykładowców. Pięcioosobowe drużyny zamykane były w tajemniczej bibliotece, gdzie mól książkowy groził, że uwięzi uczestników na wieki, jeśli nie znajdą jej ulubionej książki

Kulminacyjny punkt drugiego dnia stanowiła debata polityczna, która była bez wątpienia jedną z zabawniejszych i najbardziej kreatywnych atrakcji wieczoru. W bezkompromisowej politycznej walce o głosy wyborców starło się dwóch Kandydatów, w których wcielili się Łukasz Leszczyński i Paweł Górka

Na wygłodniałych poliglotów czekały przysmaki przygotowane dzięki współpracy studentów z Polski i zagranicy. Grecka sałatka, hiszpańska tortilla, ziemniaki z bekonem, zapiekanki i galaretka to tylko niektóre z pyszności przygotowanych wspólnymi siłami. Wszystkie dania dostępne były za naprawdę drobną opłatą. Podczas kolacji oficjalnie pogratulowano wszystkim zaangażowanym, rozdano dyplomy i nagrody.

Dni Kultury Języka to święto obchodzone w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej nieprzerwanie od dziesięciu lat. Zarówno studenci, jak i wykładowcy co roku wkładają w nie mnóstwo pracy, by to ich punkt programu był najlepiej zapamiętany. Co roku przekraczane są granice kreatywności, co pokazują powyższe przykłady.