W dniach 30.09 – 4.10.2019 roku w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu miały miejsce dni propedeutyczne. Jest to cykl spotkań dla osób, które rozpoczynają w tym roku swoją przygodę w WSKSiM. Podczas minionego tygodnia mogli zapoznać się z władzami uczelni, wykładowcami, studentami, a także z zasadami tutaj panującymi.

Rozpoczęły się one 30 września. Tego dnia studenci pierwszego roku podpisali umowę o naukę oraz odebrali legitymacje studenckie. Miało miejsce także spotkanie z Samorządem Studenckim oraz kierownikiem Hotelu Akademickiego. Pierwszy dzień zakończył się Mszą Świętą oraz Apelem Jasnogórskim w akademickiej kaplicy.

Następnego dnia studenci I roku spotkali się z władzami uczelni. Zapoznali się z regulaminem studiów WSKSiM oraz z informacją o możliwości skorzystania ze stypendiów. Kolejnym punktem programu było spotkanie z duszpasterzami akademickimi, podczas którego przedstawiona została formacja duchowa na naszej uczelni. Dzień ten dla studentów był pełen wrażeń, ponieważ mogli dowiedzieć się wielu nowych, interesujących rzeczy, a także sprawdzić swój obecny poziom języka angielskiego, ponieważ, jak co roku, został przeprowadzony test poziomujący.

Odpowiedni ubiór to także ważny element na naszej uczelni, dlatego studenci pierwszego roku uczestniczyli w wykładzie „Co to jest Dress Code i dlaczego jest tak ważny?”, który wygłosiła specjalistka w zakresie stylizacji. Po Mszy Świętej, która odprawiona została o godzinie 18, odbyło się spotkanie z księdzem Aleksandrem Posackim, który mówił o zagrożeniach duchowych we współczesnym świecie. Drugi dzień zakończył się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego oraz odmówieniem modlitwy różańcowej.

Kolejny dzień rozpoczął się testem poziomującym z języka polskiego dla studentów pochodzących z zagranicy. Następnie miała miejsce prezentacja poszczególnych sekcji Samorządu Studenckiego oraz działalności Akademickiego Związku Sportowego. Zainteresowani mogli dowiedzieć się wielu informacji na temat dodatkowych kół działających w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Zaprezentowali się między innymi: aktorzy Teatru Studenckiego „Dobry Wieczór” oraz członkowie studenckiej telewizji Tilma, a także Radia SIM.

Po południu odbyło się szkolenie biblioteczne oraz zapoznanie z chmurą Google. Pierwszy rok zapoznał się także z działalnością Akademickiego Biura Karier oraz Biura ds. Osób z niepełnosprawnością. Ważnym gościem był także psycholog Adam Budek, który opowiedział o kampanii „Stop Hejt” realizowanej w WSKSiM. Po przerwie odbyło się spotkanie studentów pierwszego roku z Rektorem Założycielem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, o. dr. Tadeuszem Rydzykiem CssR. Dzień trzeci, jak każdy poprzedni, zakończył się Mszą Świętą oraz modlitwą różańcową w kaplicy.

Ostatnia część dni propedeutycznych miała miejsce w piątek, 4 października. Studenci uczestniczyli w zajęciach emisji głosu, a także wysłuchali wykładu na temat savoir-vivre. W ramach Akademickich Spotkań Formacyjnych odbył się wykład mgr Anny Wiśniewskiej, psychologa i psychoterapeuty. Jego tytuł brzmiał: „Jak mądrze studiować”. Nasza uczelnia przykłada także dużą wagę do pielęgnowania patriotyzmu w młodym pokoleniu, dlatego studenci pierwszego roku obejrzeli film „Oni w wielkości” – Rzecz o rotmistrzu Pileckim. Ostatni dzień zakończył się wspólną Mszą Świętą oraz modlitwą różańcową.

-Dni propedeutyczne dają możliwość studentom poznania uczelni. Nie są oni rzucani na głęboką wodę, mają okazję poznać przyszłych wykładowców oraz zamienić parę zdań ze starszymi studentami, którzy zawsze służą pomocą – powiedziały Marta Grzywacz oraz Marta Peda, studentki I roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej.

Agata Mieczkowska