W Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej trwa X Międzynarodowy Kongres „Katolicy i Niepodległość – szanse i zagrożenia”. Podczas drugiego dnia tego wydarzenia przewidziane są wystąpienia m.in. europosła Mirosława Piotrowskiego, a także gości z Argentyny, Filipin czy Watykanu.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się od Mszy Świętej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Następnie w Auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej rozpoczęła się część wykładowa. Rektor uczelni JM o. dr Zdzisław Klafka CSsR. podziękował  za obecność JEm. ks. kard. Zenonowi Grocholewskiemu. Wywołany podziękował za możliwość udziału w X  Międzynarodowym Kongresie i życzył by kongres stał się dla wszystkich inspiracja do dalszych refleksji.

Jako pierwszy prelekcję pt. „Niepodległość w Unii Europejskiej” wygłosił europoseł prof. dr hab. Mirosław Piotrowski. Po nim głos zabierał ks. dr Javier Olivera Ravasi. Gość z Argentyny opowiada o „Niepodległości Argentyny: od legend i mitów do prawdy historycznej”.

Następnie prof. Maria Teresa Nicolas podejmie temat „Meksyk 200 lat po odzyskaniu niepodległości: wolność jako wyzwanie”. Wszyscy prelegenci wezmą udział w dyskusji, która odbędzie się po zakończeniu wykładu profesor z Uniwersytetu Panamericana. Po panelu dyskusyjnym odbędzie się półgodzinna przerwa kawowa.

Kolejna wystąpiła dr Alinah K. Segobye z Namibii opowie o „Wkładzie Afryki w globalną kulturę pokoju”. Później prof. Christian Esguerra z Filipin wygłosi wykład pt. „Demokracja na Filipinach: lekcja wolności i rządów autorytarnych”.

Ostatni z prelegentów, ks. prał. dr Sławomir Oder, przebywający od 24 lat w Watykanie, podejmie problem „Niepodległości danej i zadanej w myśli św. Jana Pawła II”. Następnie odbędzie się dyskusja, po której Wiceminister Spraw Zagranicznych Jan Dziedziczak oraz Rektor WSKSiM JM o. dr Zdzisław Klafka CSsR podsumują X Międzynarodowy Kongres „Katolicy i Niepodległość – szanse i zagrożenia”.

Program drugiego dnia Kongresu:

7.00 – Msza Święta w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

9.00 – prof. dr hab. Mirosław Piotrowski: Niepodległość w Unii Europejskiej

9.30 – ks. dr Javier Olivera Ravasi (Argentyna): Niepodległość Argentyny: od legend i mitów do prawdy historycznej

10.00 – prof. María Teresa Nicolás (Meksyk): Meksyk 200 lat po odzyskaniu niepodległości: wolność jako wyzwanie

10.30 – Dyskusja

11.30 – dr Alinah K. Segobye (Namibia): Wkład Afryki w globalną kulturę pokoju

12.00 – prof. Christian Esguerra (Filipiny): Demokracja na Filipinach: lekcja wolności i rządów autorytarnych

12.30 – ks. prał. dr Sławomir Oder (Watykan): Niepodległość dana i zadana w myśli św. Jana Pawła II

13.00 – Dyskusja

13.30 – Podsumowanie Kongresu: Jan Dziedziczak, Wiceminister Spraw Zagranicznych, i JM o. dr Zdzisław Klafka CSsR, Rektor WSKSiM

Zespół Prasowy WSKSiM