Ludzie niechętnie wsiadają do autokarów. Tak bardzo chciałoby się przedłużyć te chwile. Jeszcze długo po zakończeniu uroczystości na hali słychać śpiewy i gwar. „Abyśmy byli jedno, podajmy sobie ręce…” – dobiegają jeszcze słowa pieśni. Policja kierująca ruchem przepuszcza wiele pojazdów. Sznur autokarów i aut zdaje się nie mieć końca. Ludzie wracają do domów pełni emocji i podziwu dla Dzieła, którego czują się częścią. Jeszcze w ostatniej chwili pielgrzymi dopytują studentów o uczelnię: „Jak się studiuje?”, „Macie wspaniałych wykładowców, zazdrościmy wam!” , „…a o. Dariusz wykłada? – i co, wymagający jest?”.

7 grudnia odbyła się 28. rocznica powstania Radia Maryja. Uroczystości odbyły się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ul. Gen. J. Bema w Toruniu. Pielgrzymi wspólnie się modlili. Część artystyczną uświetnił koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Wybrzmiały pieśni patriotyczne, jak: „O mój rozmarynie” czy „Biały krzyż”, a po nich „Zapiski więzienne” Prymasa Tysiąclecia zaprezentowane przez aktorów Halinę Łabonarską i Marcina Kwaśnego. Na koniec odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył metropolita częstochowski ks. abp Wacław Depo. W homilii podkreślił on doniosłość roli, jaką pełni Radio Maryja w dzisiejszym świecie, przepełnionym zagrożeniami duchowych czyhającymi na młodego człowieka:

„A czyż nie możemy dzisiaj, po 28 latach istnienia Radia Maryja, odważnie i z całą świadomością dopowiedzieć, że będąc darem Maryi i głosząc Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela wraz z Nią, ono ocaliło i ocala chrześcijańską tożsamość Polski i Polaków w Ojczyźnie i poza jej granicami” – wskazał arcybiskup.

Uroczystość uświetniło swoją obecnością wielu posłów, senatorów i ministrów. Wśród nich m.in. wiceprezes rady ministrów Jacek Sasin, minister Zbigniew Ziobro, były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oraz wielu innych. Z okazji powstania Radia Maryja listy przesłali Prezydent Andrzej Duda, Premier Mateusz Morawiecki i Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Pielgrzymi zwiedzający Dzieła związane z Radiem Maryja, po raz kolejny nabrali przekonania, że wspierają lepszą przyszłość. I choć nie chciało się pożegnać, to wierzą, że za rok nadarzy się kolejna okazja by wspólnie świętować kolejną rocznicę istnienia Radia stojącego na straży polskich i katolickich wartości.

Katarzyna Dropiewska