Po dniu przerwy, w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu ponownie usłyszeliśmy głos naszego gościa z Filipin, podczas wykładów otwartych dla akademickiej społeczności.

Prof. Felipe Salvosa II z Papieskiego i Królewskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza UST w Manili (Filipiny) przedstawił dwa jakże interesujące tematy. Pierwszy dotyczył miejsca Filipin w Azji w kontekście sytuacji gospodarczej oraz politycznej. Drugi zaś poświęcony był sprawom dyskryminacji katolików przez obecnie rządzącą ekipę prezydenta Rodrigo Duterte.

Poza tym, podczas oficjalnego spotkania z całą społecznością akademicką, prof. Salvosa opowiedział o UST Manila, zaprezentował oficjalny hymn uczelni oraz tradycyjne pieśni patriotyczne. Pod koniec dnia odbyło się spotkanie z władzami, a także profesor został zaproszony na specjalną audycję radiową poświęconą Filipinom.

Następnego dnia miało miejsce oficjalne pożegnanie. Po wspólnym śniadaniu, profesor wraz z żoną zostali odwiezieni na lotnisko w Gdańsku. Jeszcze przed wylotem dostaliśmy wiadomość od gościa: „Już za wami tęsknimy”.

Miejmy nadzieję, że projekt na wzmocnienie współpracy w ramach programu Erasmus+ zostanie uznany i będziemy mieli więcej okazji na organizowanie wymiany mobilności między zaprzyjaźnionymi uczelniami.