25 września 2020 roku odbyły się warsztaty edukacyjne pt. „Nowe widnokręgi – zrozumieć media”. Prowadzącymi byli wykładowcy i szkoleniowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z Radia Maryja i TV TRWAM.

Młodzież uczestniczyła w programie, który zawierał takie zagadnienia jak:

– język obrazu,
– światło i cień,
– świat dźwięku,
– słowo w druku
– 50 minut aktywnych przerw
i
– prezentację materiału: prasowego, radiowego i telewizyjnego przygotowanego przez uczestników.

Warsztaty zostały przeprowadzone w sposób interaktywny. Podczas omawiania tematów widownia była zapraszana na scenę i brała udział w różnych akcjach, dzięki czemu mogła aktywnie uczestniczyć w zajęciach oraz doświadczyć atmosfery, jaka panuje w stacjach telewizyjnych/radiowych.

Pierwsza część zaciekawiła młodych. W jaki sposób działają kamery oraz jak wygląda i funkcjonuje polowe studio dowodzenia? Uczestnicy przedstawili m. in. wiadomości sportowe i prognozę pogody; poznali rodzaje perspektyw i manipulacje obrazem.

Następna część skupiła uwagę uczestników na świetle. Młodzi nauczyli się jak prawidłowo doświetlać osobę i dlaczego make-up jest tak ważny dla osób występujących przed kamerą.

Trzecia część dotyczyła modulacji dźwięku. Patrycja zaśpiewała piosenkę, którą chwilę później prowadzący poprawił, a następnie tworzył zabawne przeróbki. Uczniowie mogli usłyszeć pierwsze próby rejestracji dźwięku oraz ich wersje z obecnych czasów.

Jak odróżnić manipulację od perswazji? – to pokazała ostatnia część warsztatów. Widownia aktywnie brała udział w zadanych przez prowadzące ćwiczenia.

– Jak mnie wybrali to bardzo się bałam, ale poszłam na tę scenę i nic mi nie wychodziło, ale dostałam dychę, więc spoko.
Aleksandra R.

– Kiedy Pani wybierała, to pokazałem na Karolinę, bo myślałem, że tylko ją weźmie, ale wzięła nas oboje. Kiedy wyszedłem na scenę, stresowałem się lekko, nie wiem jak Karolina, ale mi tętno skoczyło do *sprawdza smart watcha* 140 bpm.
Krystian

– No był trochę stres. Czułem się nieswojo, ale wszystko w porządku, no fajnie, fajna zabawa, fajnie dowiedzieć się takich rzeczy.
Bartosz K.

Niektórzy z uczestników zostali poproszeni o stworzenie w trakcie warsztatów artykułu, wywiadów oraz zdjęć, które zostały pokazane na zakończenie.

Na warsztatach pojawił się również burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej – Augustyn Ormanty.

Red. Maria Leńczowska, Barbara Wacławska, Natalia Wykręt
ZSKEN