Jaką miarą mierzyć człowieka?

To pytanie stawiamy sobie na pielgrzymim szlaku. Czy zbyt pochopnie nie oceniamy ludzi? Jaki jest sens naszego życia?

Dzisiaj jesteśmy u celu naszego pielgrzymowania – przy grobie św. Jana Pawła II. Wieziemy ze sobą konkretne intencje, które przedstawiamy w modlitwie. Podczas Eucharystii o. Benedykt odwołał się do hasła pielgrzymki:

„Człowieka należy mierzyć miarą Ducha Świętego, aby w każdym z nas, w jakiejś mierze, objawił się Bóg”. Jan Paweł II zawierzył swoje życie Jezusowi Chrystusowi. W wieku 19 lat napisał „Magnificat”. W tym hymnie mówi: «Tyś mnie na dębowym kowadle ukowal>>. To znaczy, że zostaliśmy ukształtowani krzyżem Chrystusa. Na tym właśnie polega zwycięstwo. Chrystus żyje i zmartwychwstał. Alleluja!”.

Tuż po Mszy Świętej udaliśmy się na audiencję papieża Franciszka. To były niesamowite chwile. Trwaliśmy w oczekiwaniu, aby chociaż na chwilę papa mobile mogło zatrzymać się obok nas. Niektórzy mogli uchwycić wzruszające momenty wyrazu miłości papieża Franciszka do dzieci, oddając ojcowski pocałunek w czoło.

Resztę dnia spędziliśmy w Rzymie – w mieście pełnych niespodzianek, ukrytych za każdym rogiem. To miasto tętniące życiem. Po całym dniu czeka nas rejs promem do Hiszpanii.

Monika Zybajło