,,Kogut” w murach WSKSiM

Wielu studentów wzięło udział w spotkaniu pt. „Ćpun w Kościele”, które 29 marca odbyło się w murach naszej uczelni. Studenci mieli okazję bliskiego spotkania z niesamowitym człowiekiem, a mianowicie z Andrzejem Sową, pseudonim „Kogut”; byłą gwiazdą punkrockową, narkomanem, który dziś głosi świadectwo swojego nawrócenia oraz prowadzi programy profilaktyki uzależnień wśród młodzieży. Na około godzinnym spotkaniu studenci mogli poznać wzruszające a zarazem wstrząsające świadectwo byłego ćpuna.

W wieku 16 lat odszedł od Kościoła, był wokalistą w zespole Maria Nefeli i wraz z nim zdobył nagrodę publiczności na festiwalu w Jarocinie. Andrzej Sowa mówił nam, że przez 11 lat był uzależniony od papierosów, alkoholu, marihuany, heroiny i innych narkotyków. Jak mówił, to wszystko doprowadziło go na samo dno. Wyprowadził się z domu, mieszkał na ulicy oraz w piwnicach. Interesował się wróżbiarstwem oraz energoterapią. Był w tak złym stanie, że nie myjąc się przez dłuższy okres czasu, był cały zawszawiony, a szczury żywiły się zropiałymi strupami, które pokrywały jego ciało.

„Odlewałem się do kropielnicy i ryczałem ze śmiechu, patrząc jak kobiety, które szły na adorację, wkładały tam ręce, żeby się przeżegnać. Byłem totalnie zdegenerowany”– mówił nam ,, Kogut”

Wszystko zaczęło się zmieniać, kiedy spotkał koleżankę, która zabrała go do siebie do domu i zaproponowała mu udział w „imprezie”. Okazało się, że „impreza” to rekolekcje, na których doświadczył nawrócenia oraz otrzymał drugie życie. ,,Kogut” powiedział nam, że jeśli Bóg obdarzył go tak ogromną miłością i wyciągnął go z tego wszystkiego, to dla Boga nie ma nic nie możliwego. Jestem najszczęśliwszym człowiekiem – podkreślił. Kończąc spotkanie, wspólnie obraliśmy Jezusa Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela oraz odmówiliśmy krótką modlitwę.
W 2015 r. Andrzej Sowa wydał książkę pt. ,,Ocalony. Ćpunk w Kościele”, która opowiada o życiu oraz nawróceniu naszego gościa.

Agata Mieczkowska