Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej
oraz Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II

zapraszają na konferencję

„Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”

14. grudnia 2019 r. o godz. 11.00 w auli WSKSiM w Toruniu
Zapisy w recepcji Hotelu Akademickiego – tel. 56/650-40-00

W auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się konferencja gospodarcza zatytułowana: „Przedsiębiorczość w Polsce – Nowe Perspektywy Rozwoju”. Organizatorami wydarzenia była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Instytut Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II.

Uczestników konferencji powitał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel WSKSiM. Kierując słowo wstępne zaznaczył, że w każdej dziedzinie życia etyka powinna być najważniejsza.

Następnie głos zabrał Michał Zaleski, prezydent Torunia. Zwracając się do zebranych gości podkreślił znaczenie gospodarki w strukturze państwa.

Gospodarka, to jest to, co kreuje każdy kraj, każde społeczeństwo. (…) Nie ma potencjału bez etyki – nawiązał do słów o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR.

Pierwszą prelekcję zatytułowaną „Nowe perspektywy gospodarki” wygłosił wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych.

Kiedy dzisiaj mamy rozmawiać o perspektywach rozwoju gospodarczego, to trzeba odpowiedzieć na pytanie, w którym miejscu dzisiaj jesteśmy i co za nami – rozpoczął wicepremier.

Zaznaczył, że dzisiejsza polityka opiera się głównie na wspieraniu małych, średnich i dużych firm oraz bezprecedensowych rozwiązaniach podatkowych. Podkreślił, że gospodarka potrzebuje sprawnego i skonsolidowanego zarządzania.

– Mamy dzisiaj potencjał w spółkach skarbu państwa, aby stać się ważnym graczem na arenie europejskiej – akcentował Jacek Sasin.

Następnie wykład na temat „Rozwoju przedsiębiorczości w Polsce” wygłosiła Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju. Podkreśliła, że polska gospodarka międzynarodowa wykorzystała koniunkturę najlepiej, jak tylko mogła. W swoim wystąpieniu poruszyła również wątek klimatyczny.

– Ta dyskusja, czy nam się to podoba, czy nie, będzie jedną z najgorętszych dyskusji, jaką przyjdzie nam toczyć przez najbliższe lata. (…) My nie negujemy ambitnych celów, które stawia Unia Europejska, tylko stawiamy sobie cele, które są do osiągnięcia – podkreśliła minister.  

Podsumowując wystąpienie przywołała słowa Winstona Churchilla, który mówił o przedsiębiorcach, jako o koniach, które ciągną za sobą całe państwo. Zdaniem prelegentki w ten sam sposób na przedsiębiorców patrzy rząd Zjednoczonej Prawicy.

– Nasz rząd od czterech lat w sposób jednoznaczny patrzy na polskich przedsiębiorców. My naprawdę wiemy, że jesteśmy ciągnięci przez naprawdę dobre arabskie konie i mamy nadzieję, że tę dobrą drogę państwu utorujemy – zakończyła Jadwiga Emilewicz.

Kolejno zabrał głos Marek Zagórski, minister cyfryzacji, przedstawiając kwestię „Małych i średnich przedsiębiorstw w świecie cyfrowych możliwości i szans”. W swojej prelekcji zaznaczył, że żyjemy w czasach globalnej wojny technologicznej.  

– Jeżeli mówimy o nowoczesnych technologiach to oczywiście można mówić o wojnie technologicznej i to przede wszystkim w wymiarze globalnym. Od kilkunastu miesięcy mówię naszym partnerom (…), że jeżeli chcemy przekonać obywateli do tego, żeby wybierali technologię nasze, zachodnie, by kierowali się w wyborze patriotyzmem, musimy pokazać inną jakość – podkreślił minister.

Wyraził konieczność dalszego rozwoju w dziedzinie cyfryzacji.

– Jak się porównujemy z innymi państwami, to oczywiście wiemy, co jest do zrobienia, jak mamy poprawić usługi administracji, jak musimy połączyć pewne procesy, żeby to nie były to rozwiązania wyspowe – akcentował Marek Zagórski.

Na zakończenie konferencji głos zabrał Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Wygłosił prelekcję zatytułowaną „Spółki Skarbu Państwa a Małe i Średnie Przedsiębiorstwa”. We wstępnie zaznaczył, że polska gospodarka wymaga nieprzerwanego, ciągłego dostarczania energii.

Zachęcał polskich przedsiębiorców do zakładania kont w polskich bankach.

 – W ten sposób wciąż będziemy mogli patrzeć na naszą gospodarkę, jako na polski portfel – zakończył Maciej Małecki.   

Zwieńczeniem konferencji był panel dyskusyjny, w którym udział wzięli poprzedni prelegenci, a także Zbigniew Leszczyński, członek zarządu ds. rozwoju PKN ORLEN, Jarosław Wittstock, p.o. prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. oraz Zbigniew Szkopek, przewodniczący Rady Nadzorczej Polski Eko-Chmiel. Podczas dyskusji, obecni w sali mali i średni przedsiębiorcy mogli zadać zaproszonym gościom pytania, na które uzyskiwali jednoznaczne odpowiedzi.

Podczas konferencji i po jej zakończeniu studenci z Zespoły Prasowego WSKSiM przeprowadzili briefingi z minister Jadwiga Emilewicz, wicepremierem Jackiem Sasinem, ministrem Markiem Zagórskim oraz posłem Janek Kanthak z Solidarnej Polski. Briefingi są dostępne na kanale YouTube studenckiej telewizji Tilma, która transmitowała briefingi.

 

Zespół Prasowy WSKSiM

Emilia Augustynowicz

Krystian Koryciński

 

sobota, 14 grudnia 2019

9:30 Msza Święta (w sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II)

11.00
wprowadzenie – Andrzej Jaworski, przewodniczący Rady Instytutu Pamięć i Tożsamość im. św. Jana Pawła II
11.05
słowo wstępne – o. dr Tadeusz Rydzyk, rektor-założyciel Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej
11.15
Nowe perspektywy gospodarki – wicepremier Jacek Sasin, minister aktywów państwowych
11.35
Rozwój przedsiębiorczości w Polsce – Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju
11.55
MSP w świecie cyfrowych możliwości i szans – Marek Zagórski, minister cyfryzacji
12.15
Spółki Skarbu Państwa a Małe i Średnie Przedsiębiorstwa – Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych
12.25
Jak rozwój PKN Orlen wpływa na rozwój polskiej gospodarki, w tym małe i średnie przedsiębiorstwa – Zbigniew Leszczyński – członek zarządu ds. rozwoju PKN ORLEN
12.35
Wsparcie lokalnych przedsiębiorców jako sposób na poprawę warunków rozwoju dla małego i średniego biznesu –Jarosław Wittstock, p.o. prezesa Zarządu Grupy LOTOS S.A.
12.45
Polski Eko-Chmiel wolny od Krezotu. Tradycja i Innowacje –Zbigniew Szkopek, przewodniczący Rady Nadzorczej Polski Eko-Chmiel
13.00
dyskusja panelowa z udziałem MSP
WSKSiM
fot. RIRM

 

Drodzy przyjaciele, kochana Rodzino Radia Maryja!

Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Instytut św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość” organizują ciekawą konferencję. Jej temat to „Nowe perspektywy rozwoju”. Wystąpią m.in.: wicepremier Jacek Sasin z prelekcją „Nowe perspektywy gospodarki”, minister Jadwiga Emilewicz – „Rozwój przedsiębiorczości w Polsce” oraz minister Marek Zagórski – „Małe i średnie przedsiębiorstwa w świecie cyfrowych możliwości”.

Zapraszamy bardzo serdecznie do WSKSiM, tuż przy tzw. Porcie Drzewnym, ul. Droga Starotoruńska 3, bardzo blisko Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Kto jeszcze nie był w sanktuarium, zapraszamy wszystkich. Półtorej godziny przed sympozjum odprawiona zostanie Msza św. dla chętnych. Zapraszamy do modlitwy przed tym obrazem, przed którym przez 27 lat modlił się sam św. Jan Paweł II, największy z rodu Słowian.

Konferencja odbędzie się w sobotę 14 grudnia o godz. 11.00. Kończymy obiadem, mam nadzieję, że ok. godziny 15.00.

Zapisy pod numerem telefonu w Toruniu: 56 650 4000.

Serdecznie zapraszamy!

o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja

RIRM

Konferencja „Nowe perspektywy rozwoju”: Dyskusja panelowa