„Święty Jan Paweł II patronem życia i rodziny” – pod takim hasłem 9 czerwca, po raz dziewiąty, ulicami toruńskiej starówki przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny. Wspaniała inicjatywa rozpoczęła się od wspólnej Eucharystii w katedrze św. Janów w Toruniu.

Był to dzień szczególny, gdyż świętowaliśmy Zesłanie Ducha Świętego. W marszu udział wzięły wszystkie grupy wiekowe – od niemowlaków aż po osoby starsze. Całe rodziny manifestowały chęć obrony życia oraz zachowania tradycyjnych wartości, takich jak rodzina czy małżeństwo. Ich zaangażowanie w marsz mogliśmy zauważyć poprzez śpiew, transparenty oraz samą obecność.

Podczas marszu wysłuchaliśmy świadectwa, którym podzieliło się z nami małżeństwo, mówiąc o tym, jak Bóg działał oraz działa w ich życiu. Szczególnym, ale jakże wspaniałym, momentem tegorocznego marszu było wzajemne błogosławieństwo. Ludzie się błogosławili. Rodzice dzieci, dzieci rodziców.

Nie mogło zabraknąć studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, którzy swoją wiarą i śpiewem dawali piękne świadectwo swojego życia. Pokazali swoją obecnością, że nie jest im obojętny przyszły los rodzin oraz dzieci.

Na zakończenie naszego świętowania słowo wygłosił do nas biskup Józef Szamocki, udzielając nam następnie Bożego Błogosławieństwa.

Marsze dla Życia i Rodziny organizowane są od wielu lat w celu podtrzymania zagrożonych we współczesnym świecie wartości, takich jak rodzina i małżeństwo. Służą one pokazaniu rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, otwartym na przyjęcie i wychowanie dzieci.

Agata Mieczkowska