22 marca odbyła się już XI pielgrzymka społeczności akademickiej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej do Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze w Częstochowie. Hasłem przewodnim braci akademickiej było „Maryjo Królowo Polski! Umacniaj Nas w duchu niepodległości”.

Studenci po przybyciu na miejsce swojej pielgrzymki pierwsze kroki skierowali pod święty obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Społeczność akademicka miała czas na refleksję, modlitwę i powierzenie się Królowej Polski przed uroczystą Eucharystią.

Punktem kulminacyjnym pątników z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej była Mszy Święta koncelebrowana, odprawiona w kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył i wygłosił homilię metropolita częstochowski – ks. abp Wacław Depo.  Podkreślił on w kazaniu rolę Boga w życiu każdego człowieka.

Kim jesteś człowiecze bez odniesienia do Boga? Z jednej strony to przypomnienie o wartości jego życia o niezbywalnej godności wobec Boga i drugiego człowieka. To ta godność pozwala człowiekowi mówić do Boga „Ojcze”. (…) Pamiętaj, że bez Boga jesteś tylko prochem – mówił ks. abp Depo.

Następnie studenci mogli zobaczyć wiele drogocennych zabytków związanych z historią narodowego maryjnego sanktuarium.

Pielgrzymka zakończyła się Drogą Krzyżową na Wałach Jasnogórskich, którą poprowadził o. Dawid Wilczyński CsSR. Była to refleksyjna wędrówka pokazująca jak nieskończoną wagę i objętość Boga wyraża te czternaście stacji.

Pątnicy z Torunia podzieli się także swoimi przemyśleniami po zakończonej pielgrzymce do Królowej Polski.

Na Jasną Górę pielgrzymowałam już nie raz zarówno pieszo, jak również autokarem. Wraz ze Studentami WSKSiM miałam okazję być tu po raz drugi. I nie żałuję. Dla całej naszej wspólnoty jest to zawsze błogosławiony czas, kiedy to przed Obliczem Naszej Matki możemy złożyć wszystkie intencje, które nosimy w naszych sercach, prosząc o to, by Maryja była obecna w naszym życiu, wystawiała się za nami i pomagała nam dokonywać dobrych i dojrzałych decyzji – powiedziała Maria studentka II roku dziennikarstwa.

Natomiast Karol student III roku dziennikarstwa wskazał na najważniejszy aspekt każdej pielgrzymki, czyli Mszę Świętą. Zaznaczył, że szczególnie w tym miejscu Eucharystia ma specjalny wymiar.

– To już moja trzecia pielgrzymka na Jasną Górę do Matki Bożej. Za każdym razem jest to niesamowite, głębokie duchowe przeżycie i zarazem wspaniała przygoda. To wielka radość, że mogę uczestniczyć w takim wydarzeniu razem ze swoimi znajomymi z uczelni, jako wspólnota. Dla mnie najważniejszym elementem pielgrzymki jest Eucharystia przed obrazem Najjaśniejszej Pani. Stanąć w miejscu, w którym stawali najwięksi spośród naszego Narodu to wręcz piorunujące wrażenie. Jasna Góra jest dla mnie miejscem szczególnym – stwierdził Karol student III roku dziennikarstwa.

Justyna studentka III roku dziennikarstwa zwróciła uwagę na ważny aspekt jej pielgrzymowania, który jest związany Dniem Świętości Życia. Wskazała, że pielgrzymuje już po raz kolejny za nienarodzone dzieci, które zagrożone są aborcją.

Pielgrzymowanie do tronu Jasnogórskiej Matki jest dla mnie zawsze wyjątkowym doświadczeniem. W tym roku, miałam możliwość już po raz trzeci, uczestniczyć we wspólnej pielgrzymce społeczności WSKSiM na Jasną Górę. Ze względu na przypadające za kilka dni święto Zwiastowania NMP a więc Dzień Świętości Życia, pielgrzymowanie przybiera specyficznej formy. Jest to szczególny czas, w którym mogłam podziękować za dar mojego życia oraz moich najbliższych. To również był dobry moment na modlitwę za wszystkich nienarodzonych, których życie jest zagrożone. Ważnym elementem naszego wspólnego pielgrzymowania oprócz Eucharystii była także Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich. Rozważania pozwoliły mi się przede wszystkim wyciszyć oraz zastanowić nad kwestiami umykającymi w codzienności, idealnie przed Wielkim Tygodniem –  zaznaczyła Justyna studentka III roku dziennikarstwa.

Maciej Truszczyński
Zespół Prasowy WSKSIM