Młodzi naukowcy będą rozmawiać o nowych mediach

Już w najbliższy wtorek 17 kwietnia, Koło Naukowe Medioznawców WSKSiM zaprasza na sympozjum naukowe zatytułowane „Szósty kontynent. Społeczeństwo wobec wyzwań nowych mediów”. Młodzi naukowcy z licznych ośrodków akademickich kraju, będą pochylać się nad takimi tematami jak: kryptowaluty, fake news, slaktywizm, technokracja, cyberzagrożenia, Systemy Brain Computer Interface i wiele innych. Wystąpienia panelowe zostaną poprzedzone debatą specjalistów zatytułowaną „Nowoczesne prawo autorskie – czyli jakie?” Serdecznie zapraszamy zainteresowanych do udziału w Sympozjum.

Pomysł tytułu tegorocznego sympozjum zaczerpnęliśmy od Benedykta XVI. W Orędziu na 43 Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Papież napisał: „W pierwszych latach Kościoła apostołowie wraz z uczniami szerzyli Dobrą Nowinę w świecie grecko-rzymskim. W tamtych czasach, aby ewangelizacja mogła być skuteczna, należało wnikliwie zrozumieć kulturę i obyczaje ówczesnych ludów pogańskich, żeby móc dotrzeć do ich serc i umysłów. Podobnie i dziś głoszenie Chrystusa w świecie nowych technologii, wymaga dogłębnego ich poznania, aby móc je potem odpowiednio wykorzystać. Szczególnie do was, młodych, którzy z naturalną niemal łatwością posługujecie się tymi nowymi środkami komunikacji, należy zadanie ewangelizacji tego «cyfrowego kontynentu». Z entuzjazmem głoście Ewangelię waszym rówieśnikom!

Dr Grzegorz Osiński, w jednym z programów publicystycznych na antenie TV Trwam, powiedział: „Jeśli mówimy o szóstym kontynencie, to możemy pomyśleć o tym, jak kiedyś zaczynało się eksplorować np. Amerykę. Pionierzy, którzy tam pojechali, mogli mówić, że wszystko jest przed nami, pełna wolność, nie ma prawa, nie ma niczego, zdobywamy nowe tereny, budujemy coś bez struktur. Możemy to porównać do początków internetu. Wydawało nam się, że internet jest wolną przestrzenią. Jeśli do tego dołożymy takie utopijne sformułowanie „wolny rynek” albo „wolny handel”, wiemy, że nie ma wolnego rynku, bo zawsze największy albo najbogatszy na nim dominuje, to ten okres pionierski w internecie już się skończył.  

Ten szósty kontynent jest już bardzo dokładnie podzielony, granicami, formułami prawnymi, przepisami itd. Tam już nie ma miejsca na wolność. Szósty kontynent został właściwie ogrodzony i spacyfikowany przez kilka największych korporacji, które właściwie mają nad nim, jeśli nie pełną to zdecydowanie dużą kontrolę. I o tym zapominamy. Nam się cały czas wydaje, że działanie w internecie podobne jest do działań kowbojów i Indian w powieściach, które były piękne, w których odkrywali nowe przestrzenie, mieli możliwość zbudowania od początku czegoś nowego. Dziś ten okres w sieci mamy za sobą. Dziś w sieci rządzą wielcy, czyli ci, którzy maja serwery, dostęp do informacji, ci, którzy posiadają dane. I to jest chyba najważniejsze. Strefa wolnego oprogramowania już dawno bardzo się skurczyła. Korporacje zaczęły zdobywać monopol. Szósty kontynent, a może szóste więzienie? Bo jest już tak podzielony drutem kolczastym, prawami własności, trybunałami, innymi granicami, że ten kontynent jest właściwie twierdzą, a nie otwartym kontynentem.”

Szósty_kontynent