Młodzież kontra media – Tomaszów Mazowiecki dzień 1

      27.03.19 Warsztaty

 

Dnia 27 marca w ZSP nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się warsztaty pod tytułem „Nowe Widnokręgi – Zrozumieć media”. Projekt współfinansowany jest z 1% podatku przekazywanego na wsparcie działalności Fundacji Nasza Przyszłość.

Warsztaty zaczęły się od oficjalnego powitania gości przez starostę tomaszowskiego Mariusza Węgrzynowskiego. Następnie głos zabrał poseł Robert Telus, który życzył zgromadzonej młodzieży owocnego czasu i zgłębienia tajników mediów.

Pierwsza część dotyczyła podstaw przekazu telewizyjnego. Omówiono temat skupienia uwagi odbiorcy na przykładzie pokazywania go na telebimie. Następnie przeszliśmy do omówienia roli wozu transmisyjnego. W skład jego obsługi wchodzi spore grono m. in. realizator oraz reżyser obrazu. Poruszono temat „green screen’a”, pokazano z czego składa się kadr programu (rolę pogodynki pełniła jedna z uczennic LO nr 2) oraz jak montowane są filmy przy wykorzystaniu gotowych kadrów. Udowodniono również jak ogromną rolę pełni przedstawienie kandydata na prezydenta w różnym świetle. Pokazano jak Adolf Hitler, który przez cały świat uważany jest za mordercę, był wielbiony przez ludzi jako dobroczynny dyktator kraju.

Część druga dotyczyła realizacji dźwiękowej. Dowiedzieliśmy się, jak początkowo powstawał dźwięk, a następnie dźwiękowiec omówił, jak zmieniała się technika nagrywania i obróbki dźwięku. Udowodnił, jak można manipulować słuchaczami i widzami, mixując wypowiedź kapłana wypowiadającego się w stronę młodzieży w samych superlatywach, po czym zmienił to na negatywne nastawienie do nastolatków. Na koniec pokazał, jak obrabiany jest dźwięk w filmach oraz jak z utworów wokalisty, który nie umie śpiewać, można zrobić wielkie hity.

Część trzecia dotyczyła manipulacji stosowanej w reklamie – poprzez wykorzystywanie znanych głosów (np. aktorów), zachęcających do kupna produktów i usług.

Był to owocny czas.