Na pielgrzymkowym szlaku

„Gietrzwałdzka Pani, do Syna prowadź nas, ucz nas miłości pokój daj Gietrzwałdzka Pani”. Słowa tej pieśni wyśpiewało 5 września wielu pielgrzymów, którzy ze swoimi intencjami przybyli przed obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Wszystko to odbyło się w ramach 55. diecezjalnych dożynek, a także 144. rocznicy objawień Matki Bożej w tym miejscu.

Gietrzwałd jest to malowniczo położona wieś w województwie warmińsko-mazurskim. Od 1877 roku miejsce to jest szczególnym punktem na mapie Polski. Co roku do Sanktuarium – Bazyliki Narodzenia Najświętszej Maryi Panny przybywają tysiące pielgrzymów, którzy oddają się pod opiekę Pani Gietrzwałdzkiej. 27 czerwca 1877 roku po raz pierwszy Matka Boża objawiła się dwóm dziewczynkom – trzynastoletniej Justynie Szafryńskiej oraz dwunastoletniej Barbarze Samulowskiej. Objawienia trwały do 16 września, a podczas trzech miesięcy piękna Pani ukazała się dziewczynkom aż 160 razy. Należy podkreślić, że Gietrzwałd jest jedynym miejscem w Polsce, które zostało zatwierdzone przez Kościół jako autentyczne miejsce objawień Matki Bożej, a Pani Gietrzwałdzka przemówiła do wizjonerek w języku polskim. Najświętsza Maryja Panna na zapytanie dziewczynek: „Kto Ty Jesteś?”, odpowiedziała: „Jestem Najświętsza Panna Maryja Niepokalanie Poczęta!”. Na pytanie: „Czego żądasz Matko Boża?”, padła odpowiedź: „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec!”. Do Gietrzwałdu przybywają wierni, którzy chcą podziękować, a także poprosić o potrzebne łaski. 8 września Pani Gietrzwałdzka pobłogosławiła źródełko, z którego wierni mogą czerpać potrzebne dla nich łaski. Tego samego dnia Matka Boża powiedziała do dzieci: „Nie smućcie się, bo Ja będę zawsze przy was”. Niech te słowa będą dla nas otuchą w trudnych chwilach. Nawet kiedy myślimy, czy czujemy się samotni, to zawsze z nami jest Najświętsza Maryja Panna.

Co roku w pierwszą niedzielę września wierni pielgrzymują pieszo z warmińskich miejscowości, aby stanąć u tronu Maryi. Należy podkreślić, że nie tylko z okolicznych miast i wiosek, ale i z całej Polski przybywają pielgrzymi. Jeśli jeszcze nie byłeś/aś w tym cudownym miejscu to bardzo mocno zachęcam Cię, abyś to uczynił.

Agata Mieczkowska