W sobotę 24 marca w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odsunięto tablicę pamięci ojca Łucjana Królikowskiego, franciszkanina, który w czasie II wojny światowej ocalił 150 dzieci z Syberii i przewiózł je do Kanady.

W uroczystościach wzięli udział, m.in. o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR – Dyrektor Radia Maryja, o. dr Zdzisław Klafka – rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz o. Andrzej Laskosz – kustosz Sanktuarium. Wydarzenie poprzedziła Msza Święta, której przewodniczył ks. abp metropolita lwowski Mieczysław Mokrzycki.

Słowa powitania do przybyłych na uroczystość skierował Dyrektor Radia Maryja.

Dziś odsłonimy tablicę na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia, bohaterstwa wielkiego kapłana o. Łucjana Królikowskiego. (…) Uratował on 150 dzieci z Syberii z armią gen. Andersa, przewiózł je aż do Kanady, bo Stany Zjednoczone nie chciały zrobić czegoś przeciwko Stalinowi. O tym też trzeba pamiętać – wyjaśnił Rektor-Założyciel WSKSiM.

Podczas homilii ks. abp Mieczysław Mokrzycki zwrócił uwagę na potrzebę kultywowania szacunku do życia, którego nas uczył Jan Paweł II.

Za kilka miesięcy będziemy świętowali 40. rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską. Musimy odbudować przypomnienie jego posługi, a szczególnie nauki pozostawionej nam jako drogowskaz w zachowaniu wiary, nadziei i miłości. Nie przypadkowo Jan Paweł II na początku swego pontyfikatu określił siebie Papieżem Życia i Odpowiedzialnego Rodzicielstwa (…). Taki profil misji stanowi odpowiedz na pytanie w jakiej znalazła się ludzkość. Cywilizacja śmierci pod hasłami postępu i równości, wpisała jako symbol nowoczesności, wyrok śmierci na Boga. Istnieje bowiem prosta zależność między odrzuceniem Boga i podeptaniem godności człowieka, o czym pięknie mówił św. Jan Paweł II w Kaliszu – przypomniał Metropolita Lwowski.

Po Komunii Świętej głos zabrała Maria Gabiniewicz, siostra jednego z ocalałych dzieci.

Pragnę podziękować twórcom i stróżom dzieła Sanktuarium, że zechcieli przygarnąć polskie dzieci-tułacze, którym podczas II wojny światowej skradziono, w symbolu tej tablicy. Dziękuję w imieniu wszystkich dzieci-tułaczy, deportowanych z dawnych Kresów Polskich w głąb nieogarnionej przestrzeni sowieckiego molocha – powiedziała.

Maria Gabiniewicz opisała katorgę, jaką był wywóz tysięcy Polaków w głąb Syberii tylko z tego powodu, że byli Polakami.

Przemierzaliśmy mroźną tajgę Syberii, głodne stepy Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgizi i Turkmenistanu (…). Te nasze zmagania w tamtej rzeczywistości opisał o. Łucjan Królikowski, który sam przeszedł tę gehennę, aż przyszła nadzieja. 30 lipca 1941 roku został podpisany układ Sikorski-Majski, świt wolności, i wtedy z najodleglejszych miejsc zesłania z północy, Polacy spływali jak strumienie do południowych republik azjatyckich, gdzie tworzyła się armia gen. Władysława Andersa – powiedziała M. Gabiniewicz.

Następnie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej historyczne bohaterstwo franciszkanina. Aktu dokonał ks. abp Mieczysław Mokrzycki.

Jakub Jóźwiak
Zespół Prasowy WSKSiM