W sobotę 16 grudnia 2017 w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się Wieczornica Maryjna. Jest to coroczne spotkanie opłatkowe całej społeczności akademickiej organizowane przed nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia.

Na samym początku spotkania został odczytany fragment Ewangelii. Zgromadzeni wysłuchali także słów Ojca Świętego Franciszka, wypowiedzianych podczas Adwentu. Później wszyscy odśpiewali kolędy oraz podzielili się opłatkiem. Życzenia świąteczne wszystkim zebranym złożyli: Rektor-Założyciel o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor Uczelni o. dr Zdzisław Klafka CSsR, oraz Przewodnicząca Samorządu Studenckiego Łucja Darbah-Kopczyńska.

Jako pierwszy słowo do obecnych skierował o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, który wyjaśnił jak ważne są w Polsce święta Bożego Narodzenia, a także życzył wszystkim studentom, aby trwali w wierze.

– Kochani, Wigilia dopiero za tydzień. Polska to jedyny kraj, w którym w taki sposób jest ona obchodzona. Przed wieczerzą ludzie cały dzień poszczą, pomimo tego, że nie jest to nakazane przez Kościół. (…) Są tu ludzie z wielu krajów, oni wszyscy mają swoją Ojczyznę, a po Panu Bogu najbardziej trzeba kochać Ojczyznę. To jest ojcowizna. Ta Ojczyzna naprawdę czeka na Was – na studentów. Życzę Wam, abyście trzymali z Bogiem i w nim trwali – powiedział Rektor-Założyciel.

Rektor Uczelni – o. dr Zdzisław Klafka CSsR zwrócił uwagę na bliskość z innymi, jaką każdy z nas odczuwa podczas Świąt Bożego Narodzenia.

– Święta Bożego Narodzenia, które już niedługo nadejdą, dokonują w ludziach cudownej przemiany. To w tych szczególnych dniach odkrywamy serdeczną bliskość z drugim człowiekiem. Na dowód tej bliskości, piszemy do siebie słowa szczerych życzeń i pozdrowień. Pytanie, skąd bierze się to wyjątkowe piękne uczucie i jednocześnie pewność, że pochodzimy z tej samej rodziny? Znikądinąd, jak tylko z kontemplacji dzieciątka Jezus, które daje nam lekcje prawdziwego człowieczeństwa. To wspaniałe doświadczenie tych dni, nie jest sentymentalizmem, lecz głęboką prawdą, że łączy nas to Dziecię niewinne, bezbronne, potrzebujące naszej ludzkiej miłości – zaznaczył o. dr Zdzisław Klafka CSsR.

Po wspólnej modlitwie oraz okolicznościowych wystąpieniach, nastąpił czas składania sobie życzeń i dzielenia się opłatkiem. Wspólnych rozmów między studentami i wykładowcami nie było końca.

Swoimi przemyśleniami na temat wieczornicy maryjnej w WSKSiM podzielił się Mateusz Szablewski – student pierwszego roku informatyki medialnej.

– Uważam, że spotkania wigilijne są potrzebne studentom, ponieważ dzięki nim możemy złożyć sobie wzajemnie życzenia. Świetne jest to, że razem z nami na spotkaniu byli wykładowcy oraz przedstawiciele władz Uczelni. Jest to taki czas, w którym możemy odejść od spraw, które dotyczą nas czysto zawodowo, by porozmawiać w taki prywatny sposób. Przy tej okazji chciałbym złożyć najlepsze świąteczne życzenia wszystkim studentom oraz wykładowcom WSKSiM – powiedział Mateusz Szablewski.

Janusz Binkiewicz – student pierwszego roku dziennikarstwa – również podzielił się z nami opinią o sobotnim spotkaniu.
– Spotkanie w moim odczuciu zostało zorganizowane na bardzo wysokim poziomie, dlatego należą się ogromne słowa szacunku oraz podziękowania dla organizatorów tego wspaniałego dowodu wiary, jakim jest podtrzymywanie tradycji Wigilii Bożego Narodzenia. My, jako młodzi ludzie zapominamy na czym tak naprawdę polegają święta, o. dr Tadeusz Rydzyk przypomniał nam, abyśmy w tym czasie pamiętali, że urodził się Jezus Chrystus, abyśmy w Święta Bożego Narodzenia dawali więcej od siebie. I to jest najważniejsze – stwierdził Janusz Binkiewicz.

Jako studenci mamy nadzieję, że tradycja wieczornicy maryjnej zawsze będzie obecna w kalendarzu WSKSiM. Jest to bardzo ważne, duchowe doświadczenie rodziny akademickiej

Maciej Wojciechowski
Zespół Prasowy WSKSiM