W niedzielę 26 listopada 2017 roku w Kaplicy Pamięci przy Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II odbędzie się międzynarodowa konferencja „Pamięć i Nadzieja”, poświęcona Polakom ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. To idealna okazja, by przypomnieć działania, w które angażuje się nasza Uczelnia, związane z tymi zagadnieniami.

         Obecnie Polska na arenie międzynarodowej często musi mierzyć się z oskarżeniami o antysemityzm. Pojawiające się zarzuty nie tylko szkalują dobre imię Polski, ale negują wszystkich naszych rodaków oznaczonych medalami „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”. Warto dodać, że stanowią oni 25 procent wszystkich uhonorowanych takim wyróżnieniem.

         Przypominanie właściwej historii było jednym z celów Instytutu „Pamięć i Tożsamość” powołanego do istnienia w styczniu tego roku w Toruniu. Powstał on z inicjatywy o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja i Rektora-Założyciela naszej Alma Mater. Instytut jest agendą Fundacji Lux Veritatis. Działanie ośrodka opiera się na współpracy z władzami Uczelni, pracownikami naukowymi oraz studentami.

– Naszym głównym zadaniem jest kultywowanie w Polsce wartości chrześcijańskich i patriotycznych, poprzez wspieranie różnych inicjatyw oraz promowanie świadomości obywatelskiej – zapewnia dr Małgorzata Lewicka, dyrektor Instytutu. 

         Ośrodek prowadzi również badania nad historią Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Zostały one podjęte w reakcji na zgłoszenia, które zaczęły napływać do Radia Maryja w odpowiedzi na apel Ojca dr. Tadeusza Rydzyka. Prosił on słuchaczy o przesyłanie świadectw dotyczących bohaterskich Polaków.

– Nadesłano ponad 40 tys. zgłoszeń. Historie heroicznych Polaków są wciąż badane i opracowywane. Natomiast już 1059 nazwisk naszych rodaków, którzy stracili życie ratując Żydów, zostało wyrytych w Kaplicy Pamięci znajdującej się w Sanktuarium – przypomina dr Małgorzata Lewicka.

To nie jedyne projekty realizowane przez Instytut. Obecnie przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych ośrodek chce utworzyć Międzynarodowe Centrum Informacji, gdzie każdy będzie mógł odnaleźć informacje dotyczące Polaków ratujących Żydów. Wkrótce ruszy również strona internetowa, gdzie będą umieszczane biogramy naszych zasłużonych rodaków, zdjęcia oraz materiały audiowizualne.

– Włączamy się także aktywnie w organizowanie różnorodnych konferencji. Wraz z Wyższą Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej organizowaliśmy kongres pt. „Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”. Jej gośćmi byli m.in.: prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz wicepremier Mateusz Morawiecki. W kwietniu byliśmy współorganizatorami konferencji pt. „Firmy rodzinne szansą polskiej gospodarki”. Gościem specjalnym była wtedy premier Beata Szydło – informuje dr Małgorzata Lewicka.

Niedzielna konferencja skupia się na historii bohaterskich Polaków i relacjach polsko – żydowskich. O godzinie 12 zostanie odprawiona msza święta. Następnie w Kaplicy Pamięci Męczenników Polskich rozpoczną się prelekcje.

W wydarzeniu wezmą udział goście z Polski i zagranicy. Swoją obecność zapowiedzieli m.in.: przedstawiciele polskiego rządu, a także świadkowie uratowani przez Polaków w czasie Holokaustu.

Patronat honorowy nad konferencją objęli  premier Beata Szydło, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński oraz Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP.

Aleksandra Trelińska

Zespół Prasowy WSKSiM