Praktyki najlepszym nauczycielem

Zwykle patrząc z zewnątrz dostrzegamy tylko efekty końcowy. Tak jak w restauracji. Ale danie nie pojawia się znikąd tylko jest wytworem pracy ludzkiej. ¨Podobnie jest z działaniem parlamentarnym, słyszymy o nowych ustawach, spotkaniach na ´szczycie´ czy innych działaniach związanych z polityka – zarówno w parlamentach krajowych ale także i tym europejskim.

Odbywając staż w biurze poselskim widzę wszystko od kuchni. Jest to praca z ludźmi z całej Europy, także z komputerem i telefonem – dobra szkoła sztuki organizacji. Wraz z asystentami odpowiadam w pewnym stopniu za pracę europosła, która jest wielkim wysiłkiem; wyjazdy, spotkania, przygotowywanie dokumentów na komisje czy posiedzenia. Zorganizować i dopiąć. Wszystko to w Parlamencie Europejskim – instytucji, która mówi głosem pół miliarda obywateli (!) z 28 krajów Europy.

Jak działa Unia Europejska? Czym różni się Parlament Europejski od Komisji Europejskiej? Czym różni się Rada Unii Europejskiej od Rady Europejskiej? Jak wygląda procedura ustawodawcza? Trudne pytania? Oczywiście, że tak. Ja również nie na każde z nich znałem odpowiedź. Teraz jednak znam. Przebywając w Parlamencie powinienem znać. Bo jak można oglądać mecz (i poniekąd grać) nie znając jednocześnie zasad? A jeżeli są to Mistrzostwa Europy? I na dodatek Twoja drużyna liczy się (lub powinna) w rozgrywkach?

Polska zajmuje 6 miejsce pod względem liczby ludności w UE. Reprezentowana jest przez 51 europosłów. Oznacza to, że możemy miec realny wpływ na funkcjonowanie Unii, jednocześnie ważne jest także to, aby znać zasady „gry” w tej instytucji. Będąc stażystą obserwuję, działam, wyciągam wnioski – rozumiem.

Naturalnie, pobyt w Belgii to nie tylko ciągła praca, ale też czas wolny i kontakt z tutejszą kulturą. Bruksela jest jedną z najmniejszych stolic europejskich, liczy ok 170 tys. mieszkańców, natomiast cała aglomeracja 1 mln. Miasto jest świetnie skomunikowanie wewnątrz (m.in 4 linie metra i 2 linie tzw. premetra, czyli podziemnego tramwaju) ale i na zewnątrz – największy węzeł kolejowy, umiejscowienie niemal na środku Belgii sprawia, że wszędzie jest blisko. Naprawdę blisko. W jeden dzień można „zaliczyć” najwazniejsze miasta połnocy – Gandawę, Brugię i Antwerpię. Miasta belgijskie cechuje podobny klimat: świetnie zachowane średniowieczne kamienice, w centrum tętniący życiem rynek, strzeliste katedy (gotyk brabancki, gotyk płomienisty).

Konfucjusz pisał: „Powiedz mi a zapomnę. Pokaż – zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem”. A zatem praktyka, praktyka, praktyka.

Dawid Helsner, student WSKSiM