8 maja obchodzimy rocznicę objawień św. Michała Archanioła na Górze Gargano, które miały miejsce w latach 490-493. W 490 roku bogatemu dowódcy wojsk zaginął byk. Postanowił go szukać, jednak gdy go odnalazł, zobaczył zwierzę klęczące przed grotą. Elvio, bo tak nazywał się mężczyzna, był zniecierpliwiony i postanowił strzelić w stronę byka z łuku, jednak ku jego zdziwieniu strzała odbiła się. Zaskoczony i pełny obaw poprosił o pomoc ówczesnego biskupa – św. Wawrzyńca, który postanowił pościć i modlić się trzy dni. Po trzech dniach biskupowi objawił się św. Michał Archanioł, który mówił:

„Ja jestem Michał Archanioł, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona, ja sam jestem jej strażnikiem. Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie. Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego”.

Po usłyszeniu tych słów św. Wawrzyniec postanowił zorganizować procesję na Górze Gargano. Odbyła się ona 8 maja 493 roku, a udział w niej wzięło całe miasto. 29 września tegoż roku św. Michał Archanioł objawił się po raz trzeci. Powiedział, że to on sam konsekrował i poświęcił to miejsce. Wówczas nad zgromadzonym ludem pojawiły się orły, a w środku groty ołtarz z krzyżem. Warto zaznaczyć, iż jest to jedyna grota na świecie, która nie została poświęcona przez człowieka. Na znak obecności św. Michała Archanioła w tym miejscu w skale groty jest odbita dziecięca stopa.

Warto wspomnieć również o figurze św. Michała Archanioła. Została ona wykonana w 1507 roku przez Andreo Contucciego. Figura ma 130 cm i wykonana jest z białego marmuru. Jak wszyscy wiemy, św. Michał Archanioł jest księciem wojsk niebieskich, który przedstawiany jest w stroju legionisty rzymskiego, a pod jego stopami leży pokonany szatan. Pomysłodawcą, a zarazem fundatorem był kardynał Antonio z Monte San Savino. Ciekawostką jest, iż we wspomnienie Św. Michała Archanioła figura ozdabiana jest koroną oraz bransoletą z wizerunkiem orła.

Papież Leon XIII 13 października 1884 roku po widzeniu duchów piekielnych, które gromadziły się nad Rzymem, zalecił, aby w całym kościele zaczęto odmawiać modlitwę do św. Michała Archanioła.

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

Agata Mieczkowska