Spacer ulicami Madrytu

Madryt to stolica i zarazem największe miasto Hiszpanii. Rozciąga się on na powierzchni ok. 606 km² i położony jest na wysokości 650 m.n.p.m. Mimo, że Madryt znajduje się na wysokości porównywalnej do Zakopanego, to wielu jego mieszkańców nigdy nie widziało śniegu. Metropolia podzielona jest na 21 dystryktów i 128 dzielnic, które zamieszkuje ponad 3,2 mln mieszkańców (2011r.).

 

 

Historia miasta sięga ok. VIII-IXw., kiedy to na Półwyspie Iberyjskim przebywali Maurowie. To właśnie oni założyli osadę o nazwie Mayrit, która znajdowała się na bardzo suchych terenach, nad brzegiem rzeki Manzanares. Maurowie umieli szukać wody, dlatego też wydrążyli sieć kanałów, dzięki którym na pustynnym obszarze pojawiło się życie. Madryt pozostał pod panowaniem muzułmanów aż do roku 1083, w którym to król Alfonso VI odbił go i wprowadził chrześcijaństwo. Od tego czasu miasto szybko się rozwijało i zyskało na znaczeniu, dlatego też w 1561 roku Filip II ustanowił je stolicą Hiszpanii.

Dziś Madryt to wielka europejska metropolia będąca centrum biznesowym Półwyspu Iberyjskiego z wysokimi biurowcami, ruchliwymi ulicami, eleganckimi sklepami, ale także muzeami i pięknymi parkami. Bez wątpienia centralnym punktem miasta jest Puerta del Sol, czyli Brama Słońca. To miejsce niezwykle ruchliwe, nie tylko ze względu na licznie odwiedzających je turystów. To także punkt okr,eślany często jako kilometr zero od którego mierzone są odległości dróg wychodzących z Madrytu do innych hiszpańskich miast. Na placu znajduje się także pomnik niedźwiedzia wspinającego się na drzewo poziomkowe, który jest herbem stolicy. Kierując się na zachód Calle Mayor nie sposób pominąć plac Plaza Mayor. To prawdziwe serce madryckiego starego miasta. Nie brak tu kawiarni, restauracji i sklepów z pamiątkami. Jednak Plaza Mayor to nie tylko przestrzeń usiana parasolami, to jedno z najstarszych miejsc miasta, które ma swoją długą historię. Około XV wieku było to zwyczajne skrzyżowanie dróg, przy którym znajdował się targ, gdzie sprzedawano żywność. W późniejszych latach na rynku odbywały się przedstawienia korridy, śluby królewskie a nawet inscenizacje bitew morskich. Plac zyskał obecny wygląd na przełomie XVI i XVII wieku, wtedy też otoczono go reprezentacyjnymi kamienicami, które stanowiły dzielnicę sypialnianą Madrytu. Idą dalej Calle Mayor znajdziemy katedrę La Almudena. Swój obecny wygląd zawdzięcza ona przebudowie najstarszej w stolicy świątyni pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny od Almudeny – patronki miasta. Została ona wybudowana w stylu neoklasycznym, dopasowanym do znajdującego się na przeciwko Pałacu Królewskiego. Wnętrze świątyni jest niezwykle jasne a to za sprawą wielkich witraży, przez które światło słoneczne rzuca barwne refleksy na biały kamień ścian i filarów. Ogromne wrażenie robią także malowidła w absydzie autorstwa Kiko Argüello oraz organy, składające się z pięciu klawiatur i 4800 piszczałek. Katedra La Almudena została poświęcona w 1993 roku przez papieża Jana Pawła II.

Kierując się na północ od Puerta del Sol znajduje się Gran Vía. To jedna z najbardziej rozpoznawalnych i reprezentacyjnych arterii Madrytu. Powstała ona w celu połączenia Calle de Alcalá z Plaza de España. Jej budowę rozpoczęto w 1910 roku, wtedy też powstało wiele gmachów, które górowały nad okolicznymi kamienicami. Chodź dziś nikt nie nazwie ich drapaczami chmur, to bez wątpienia stały się one symbolami miasta m.in. gmach Capitol na którym wisi ogromna, neonowa reklama Schweppesa, budynek Metrópolis, na którym góruje figura skrzydlatej Wiktorii oraz budynek Telefóniki. Dziś Gran Vía to głównie ulica kin, restauracji, sklepów i hoteli, jednak posiada ona swój specyficzny klimat. Kierując się na wschód od Gran Vía, przy Calle de Alcalá, wznosi się budynek z licznymi wieżyczkami, kolumnami, rzeźbami i innymi elementami dekoracyjnymi. To Palacio de Comunicaciones i chodź przypomina on raczej monumentalną katedrę, to w budynku znajduje się siedziba władz miejskich. Na końcu Calle de Alcalá znajduje się park Buen Retiro, jest on pamiątką po dawnych ogrodach pałacowych. Można w nim pospacerować wśród zielonych alejek, podziwiać architekturę czy też popływać łódką po stawie. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji parku. Jest jednak kilka, o których nie można nie wspomnieć. Jedną z nich jest Szklany Pałac. Wybudowana w 1887 roku budowla, jest w całości wykonana ze szkła i stali. Została ona wzniesiona jako szklarnia z myślą o wystawie, która obrazowała życie na Filipinach. Przed pałacem znajduje się niewielki staw, w którym rosną urocze cypryśniki błotne. Szklany Pałac w otoczeniu stawu i drzew, to prawdziwa rozkosz dla oka. Wartym uwagi miejscem w Buen Retiro jest także Wielki Staw z pomnikiem Alfonsa XII, gdzie można wynająć łódkę i popływać na pobliskim stawie. Z kolei miłośnicy róż, upodobają sobie ogród różany La Rosaleda, w którym znajduje się ponad cztery tysiące roślin tego gatunku.

Madryt to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy sztuki zapewne upodobają sobie Muzeum Prado – jeden z najliczniej odwiedzanych obiektów muzealnych na świecie jako, że gromadzi dzieła najważniejszych artystów takich jak: Rubens, Velázquez, Goya czy El Greco. Z kolei fani piłki nożnej, udadzą się do rejonu AZCA, gdzie znajduje się stadion klubu Real Madryt – Santiago Bernabéu.

                                                                                                         

Dominika Dąbrowa