Studenci WSKSiM biorą udział w Filmowej Antologii o Niemieckich Obozach Zagłady

W dniach 10-14 lipca br. studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu – Magdalena Siemienas i Jakub Grala wzięli udział w zdjęciach do Filmowej Antologii o Niemieckich Obozach Zagłady. Pomysłodawcą i reżyserem filmu jest Leszek Ciechoński. Projekt jest realizowany przy współudziale Ministerstwa Edukacji Narodowej i Instytutu Pamięci Narodowej. Producentem cyklu i autorem zdjęć jest wykładowca WSKSiM – Piotr Zarębski.

Cały cykl będzie składał się z 25 filmów dokumentalnych. Twórcy filmu w trosce o świadomość historyczną przyszłych pokoleń, postanowili podjąć to ważne wyzwanie oraz włączyć do realizacji projektu studentów.

Aktualnie powstaje film o niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Oprócz zdobywania umiejętności praktycznych, studenci mają okazję poznać ludzi, którzy na własnej skórze doświadczyli traumatycznych wydarzeń brutalnego, hitlerowskiego systemu. Na planie studenci pracowali twórczo na terenie Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz na Cmentarzu Więźniów Obozu Koncentracyjnego Stutthof, zmarłych i pomordowanych przez hitlerowców w czasie „Marszu Śmierci”. Warto dodać, że studenci oprócz pracy na planie i zajęć typowych dla asystentów, realizują także własne etiudy, będące jednocześnie integralną częścią każdego filmu.

Kolejne realizacje cyklu przewidziane są jeszcze w tym roku. Studenci pracować będą m.in. przy filmach o obozach w Bełżcu, Treblince, Sobiborze i Majdanku. Późną jesienią planowane są zdjęcia na Litwie, Łotwie i Estonii, a w kolejnych latach – w sześciu innych krajach Europy. Realizacja projektu ma być zakończona do września 2019 roku na 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.