Minął tydzień od 8. Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce Masters, a w Grodzie Kopernika kolejna światowa impreza, jaką są Mistrzostwa Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce. W Arenie Toruń od 6 do 14 kwietnia 2019 roku można zobaczyć szermierzy. Obecny na zawodach był także prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Przed nami największa, najciekawsza i niezwykle emocjonująca impreza sportowa w naszym kraju – powiedział podczas ceremonii otwarcia prezydent Torunia Michał Zaleski.

– Jestem pewien, że Toruń to dobre miasto do Waszych sportowych zmagań, życzę podczas tej rywalizacji wiele satysfakcji i zdobytych sukcesów – dodał prezydent Torunia.

Tuż po otwarciu rozpoczęły się pierwsze półfinały i finały juniorów w szabli. W pierwszej walce półfinałowej lepsza okazała się reprezentantka Rosji Alina Mikhailova od zawodniczki z Włoch Bennedetty Tarrico, która wygrała w stosunku 15:10. Drugi półfinał był bardziej wyrównywany do stanu 13:13, gdzie dwa ostatnie dotknięcia reprezentantki Meksyku Natalii Bortello zadecydowały, że to ona znalazła się w finale Mistrzostw Świata, a nie kadrowiczka z Bułgarii Yoana Ilieva. Tytuł Mistrzyni Świata zdobyła Rosjanka Alina Mikhailova, która pokonała Meksykankę 15:10.

Na planszę po Juniorkach wyszli Juniorzy. W pierwszym półfinale reprezentant Włoch Giacomo Mignuzi zmierzył się z uczestnikiem z Rumunii George Dragomirem. Rumun pokonał go w stosunku 15:9. W drugim półfinale na planszy zobaczyliśmy innego reprezentanta Włocha Lorenzo Romę, który pokonał jednostronnie kadrowicza ze Stanów Zjednoczonych Mitchella Sarona 15:6. W finale reprezentant Włoch Lorenzo Roma, tak jak w swoim półfinale, szybko uporał się z uczestnikiem z Rumunii George Dragomirem w stosunku 15:8. I to on został Mistrzem Świata w Szermierce. Zarówno w kategorii Juniorek, jak i Juniorów na trzecim stopniu podium stanęło dwóch zawodników. Szermierz, który zdobędzie 15 punkt, wygrywa walkę i przechodzi do następnej rundy.

W zawodach wystąpi ponad 1300 zawodników z 96 krajów. Naszą Ojczyznę będzie reprezentowało 42 szermierzy z Polski. Wśród nich znajduje się torunianin, florecista Jan Jurkiewicz z TKS-T Budowlani Toruń. Najwięcej szermierzy przyjechało do Grodu Kopernika z Chin, Francji, Niemiec, Węgier, Japonii, Rosji, Stanów Zjednoczonych oraz Polski. W turnieju drużynowym weźmie udział 198 reprezentacji krajowych w poszczególnych rozgrywkach.

Zawody są rozgrywane na 19 planszach hali głównej oraz 13 w hali bocznej. Dodatkowym obiektem mistrzostw będzie też pobliska hala tenisowa z 26 planszami, pełniąca funkcję hali treningowej. Zawody rozpoczynają się codziennie o godz. 8:30 i trwać będą do godz. 19:00. O godz. 19:30 odbywać się będą dekoracje medalowe. Wstęp na zawody w Arenie Toruń jest wolny. Transmisję z mistrzostw można śledzić również online na kanale FIE Fencing Channel.

Na tych Mistrzostwach Świata Kadetów i Juniorów w Szermierce nie zabrakło także studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Poniżej przedstawiamy fotorelację z zawodów.