14 maja 2019r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Ks. Adama Jerzego Czartoryskiego w Puławach miały miejsce warsztaty prowadzone przez wykładowców i szkoleniowców z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej z Torunia. Obecni byli redaktorzy, dziennikarze, montażyści i operatorzy z Radia Maryja i TV TRWAM.

Celem warsztatów było przekazanie różnorodnych informacji z dziedziny mediów i dziennikarstwa. Uczniowie naszej szkoły mogli posiąść podstawowe wiadomości oraz umiejętności pracy z kamerą . Na samym początku chętni mogli spróbować się w roli prezenterki pogody lub prezentera sportowego. Podsumowaniem pierwszego etapu było ukazanie siły obrazu, która pozwala manipulować uczuciami odbiorców według zamysłu producentów. W dalszych częściach ukazane były proste sposoby techniki montażu. Kolejną sposobnością na aktywność uczniów była scena dotycząca perspektywy, w której wybrane osoby mogły odnaleźć się w miłosnej scenie. Zostaliśmy poinformowani o technikach marketingu i wpływaniu na emocje człowieka. Podczas aktywnych przerw uczestnicy warsztatów mogli zwiedzić i poznać tajniki działania wozu transmisyjnego. Obecne osoby mogły również skorzystać z możliwości zabawy z profesjonalnym sprzętem telewizyjnym. Kolejnym punktem warsztatów było ukazanie pracy z dźwiękiem.

Zostaliśmy zapoznani z metodami jego manipulowania. Prowadzący prezentację ukazał możliwości wykorzystania nagrania podczas montażu. Wykorzystany może być do poprawienia, wokalu podczas nagrywania płyty, lub wyrwania z kontekstu wypowiedzi rozmówcy. Zostały pokazane metody przeprowadzenia wywiadu na różny sposób, tak, żeby osoba wypowiadająca się nawet nie wiedziała o tym co mówi. Na zakończenie warsztatów była prezentacja dotycząca prasy oraz siły słowa. Zaprezentowano nam jak odróżnić techniki stosowane w reklamach i promocjach. Warsztaty wieńczyła prezentacja materiałów przygotowanych przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach.

Daniel Wiraszka
Mikołaj Zakrzewski