6 marca o godzinie 9:00 w „Czartorychu” rozpoczęły się warsztaty medialne zorganizowane przez wykładowców i szkoleniowców z WSKSiM w Toruniu oraz prowadzone przez redaktorów, dziennikarzy, montażystów i operatorów z Radia Maryja i TV TRWAM.

Na początku głos zabrali: Ojciec Benedykt z zakonu redemptorystów, Marek Chrzanowski – dyrektor szkoły oraz Tomasz Kraszewski – nauczyciel historii. W pierwszej części warsztatów połączono się z wozem telewizyjnym i zaprezentowano jego wnętrze oraz sposób działania, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak wygląda proces powstawania programów, które na co dzień oglądają w telewizji oraz obserwowali manipulację obrazem za pomocą green screenu i kamery.

Publiczność brała czynny udział w większości prezentacji. Prowadzący przedstawił rozmaite zabiegi manipulacyjne, które stosują reklamodawcy oraz pokazał, jak wielką władzę mają nad nami media we współczesnym świecie. Pomiędzy tematami przeplatały się momenty humoru.

Druga część rozpoczęła się od ważnego aspektu, jakim jest światło w przekazie medialnym. Jedną z jego roli jest lepsze ukazanie nastroju w przedstawianej scenie. Równie ważną kwestią jest wygląd osób pojawiających się na ekranach, w czym pomagają dobrzy wizażyści, a także obróbka graficzna. Pojawiało się również wiele ciekawostek dotyczących naszego odbioru informacji przekazywanych przez media. Okazuje się, że za 70% naszej reakcji na środki masowego przekazu odpowiada obraz, za 23% odpowiada dźwięk, a za 7% – treść.

Między poszczególnymi częściami warsztatów odbywały się aktywne przerwy, podczas których uczestnicy mogli bliżej zapoznać się z urządzeniami technicznymi m.in. kamerami, a także porozmawiać z prowadzącymi. Obok sali ustawiona została ciesząca się dużą popularnością budka fotograficzna z green screenem.

Początkiem trzeciej części prezentacji było wymienienie oraz przedstawienie różnych rodzajów dźwięku. Uczestnicy usłyszeli wiele dobrych rad dotyczących wywiadów medialnych. Zaznajomili się również z kulisami tworzenia oraz obrabiania dźwięków, które następnie trafiają do środków masowego przekazu.

– Warsztaty bardzo ciekawe, interesujące, informacje dzisiaj nam przekazane na pewno się nam w bliskiej przyszłości przydadzą-mówi Aleksandra, uczennica klasy humanistycznej.
– Bardzo profesjonalnie oraz rozrywkowo przeprowadzono warsztaty, wiele się na nich nauczyłam, a przy okazji dobrze bawiłam-opowiada Julia, uczennica klasy matematyczno-fizycznej.

Uczestnicy dobrze bawili się podczas tego spotkania, sądząc po podanych wypowiedziach. Prowadzący mieli świetny kontakt z publicznością, a całe wydarzenie można śmiało uznać za udane.

Maja Grzesik, Paweł Barcicki kl.1dn

06.03.20 Pulawy