Warsztaty wakacyjne dobiegły końca

W murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu po raz kolejny w dniach 19-22.08 odbyły się warsztaty dla młodzieży „Nowe widnokręgi: dziennikarstwo, polityka, kultura i nowoczesność”. Tegoroczna letnia edycja skierowana była przede wszystkim do młodzieży ze szkół średnich. W programie były między innymi zajęcia telewizyjne, radiowe, prasowe, informatyczno-multimedialne, politologiczne, kulturoznawcze, aktorskie i taneczne.

Warsztaty rozpoczęły się już 19 sierpnia. Jako pierwsi na miejsce przyjechali uczestnicy warsztatów muzycznych, a zajęcia dla nich poprowadził Zespół Muzyki Sakralnej LUMEN. Warto podkreślić, że dla osób, które po raz pierwszy brały udział w warsztatach, zarówno muzycznych, jak i dziennikarskich zaplanowane było wspólne zwiedzanie Radia Maryja, Telewizji Trwam oraz Parku Pamięci.

Oficjalnie warsztaty rozpoczęły się 20 sierpnia o godzinie dwunastej. Uczestników w Auli akademickiej powitał rektor uczelni ojciec dr Zdzisław Klafka. Następnie młodzież wzięła udział w blokach wykładowych z zakresu: komunikacji, telewizji, dyplomacji, radia oraz pierwszej pomocy. Pierwszy dzień zakończył wykład z pedagogiki mass mediów, wygłoszony przez o. dr. Tadeusza Rydzyka.

Kolejny dzień dla uczestników był również bardzo pracowity. Brali udział między innymi w warsztatach: informatycznych, prasowych, tanecznych oraz radiowych. Podczas drugiego dnia młodzież miała również możliwość wysłuchania wykładów „I TY możesz uratować komuś życie!”, „Ekologia wyzwaniem współczesności” oraz „Komunikacja przez muzykę”. Należy podkreślić, że najważniejszymi punktami dnia były Eucharystia, Apel Jasnogórski oraz wieczór uwielbienia w toruńskim sanktuarium.

Ostatni dzień to nie tylko chwile podsumowań i pożegnań, ale również aktywny czas warsztatowy. Tegoroczna letnia edycja zakończyła się wspólną Mszą Świętą w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II.

Mamy nadzieję, że czas ten ubogacił uczestników nie tylko intelektualnie i fizycznie, ale także duchowo, a zawiązane przyjaźnie będą owocowały na przyszłe lata.

Jakub Pawluk