Wykładowca WSKSiM laureatem prestiżowej nagrody

  Film „Bądź wierny, idź i pamiętaj” produkcji Tv Trwam otrzymał prestiżową I nagrodę im. Janusza Kurtyki przyznaną przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w kategorii filmu historycznego. Nagrodę odebrał reżyser filmu Piotr Zarębski.

  Fabularyzowany film dokumentalny pt. „Bądź wierny, idź i pamiętaj” opowiada o bohaterstwie, męczeństwie i trudnej sytuacji Polaków, głównie na Pomorzu, w okresie II Wojny Światowej i początkach komunizmu.

  W filmie wypowiada się kilkunastu historyków, którzy dokonują analizy sytuacji Polski po odzyskaniu niepodległości w wyniku zawarcia pokojowego Traktatu Wersalskiego. Niemcy, pomimo podpisania tego traktatu, skierowali swą konfrontacyjną politykę przeciwko Polsce, czego skutkiem był wybuch wojny w 1939 roku. Film ujawnia wiele faktów z tego okresu, które miały ogromne znaczenie w eksterminacji narodu polskiego. Całość filmu jest zilustrowana licznymi filmowymi materiałami archiwalnymi, scenkami w wykonaniu grup inscenizacyjnych oraz grą aktorów.

  Nadmienić należy, że jest to pierwsza tego typu produkcja filmowa Tv Trwam, przy ogromnym współudziale studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, począwszy od gry aktorskiej po obsługę pionu technicznego.

  Ten wzruszający dokument poza walorami artystycznymi, spełnia także ogromną rolę edukacyjną i winien być rozpowszechniany nie tylko w szkołach ale także zagranicą, jako źródło, a zarazem narzędzie w budowaniu prawdy historycznej okresu II Wojny Światowej.

  Reżyseria: Piotr Zarębski,
  Drugi reżyser: Łukasz Bindek
  Organizacja produkcji i realizacja scenek fabularyzowanych Witold Pobudzin
  Produkcja TV Trwam 2019
  Czas trwania ok 90 min

  << Wywiad z reżyserem Piotrem Zarębskim dostępny na stronie sdp.pl >>