Warsztaty „Zrozumieć Media” w Grajewie

19 kwietnia w Zespole Szkół nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie zostały zorganizowane warsztaty medialne pt. „Zrozumieć media”. Warsztaty poprowadzili wykładowcy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz pracownicy Radia Maryja i TV Trwam. Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli katechetka pracująca w ZS 2, Anna Staniszewska oraz wikariusz lokalnej parafii pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy – ks. Serafin Kaliszewski. Celem warsztatów było przede wszystkim rozbudzenie świadomości medialnej nie tylko w uczniach, ale również w nauczycielach szkoły.

Uczestnicy dzisiejszych warsztatów mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca ludzi z branży telewizyjnej, zaczerpnąć wiedzy z zakresu sztuki montażu i produkcji oraz przekonać się o efektach działań stosowanych przez „czwartą władzę”. Najistotniejsze jest jednak to, że przygotowany event spotkał się z dużą aprobatą ze strony ludzi biorących w nim udział i pozostawił po sobie trwały ślad, który będzie miał wpływ na ich dalsze życie.

Dyrektor ZS nr 2, Marzena Joanna Sulkowska uczestnicząca w tym wydarzeniu, zdecydowała się podzielić z redakcją krótkim komentarzem na jego temat.

 – Młodzi ludzie powinni zobaczyć jak działają przeróżne techniki manipulacyjne, a te warsztaty pozwalają im dotknąć, doświadczyć tego jak działają: obraz, głos, słowo, muzyka. W jaki sposób te czynniki kreują rzeczywistość, sprawiają, że człowiek zaczyna zastanawiać się, gdzie znajduje się granica między rzetelną informacją, a kłamstwem. To jest najważniejsze, aby mieć świadomość i oddzielać to, co jest prawdą, a co nią nie jest – mówi dyrektor Marzena Joanna Sulkowska.

Podobnie na temat roli mediów we współczesnym świecie wypowiada się jeden z inicjatorów grajewskich warsztatów, ks. Serafin Kaliszewski.

 – Jesteśmy świadkami wielkiego wydarzenia, w którym obserwujemy żywe połączenia świata duchownego ze światem medialnym. Kościół pragnie głosić młodym ludziom prawdę – i robi to. Niestety są w tych czasach środki współczesnego przekazu, które zakrzywiają rzeczywisty obraz tego, co dzieje się w naszym świecie. Na szczęście istnieją ludzie, którzy pracując w branży telewizyjnej, potrafią przekazać młodym ludziom  prawdę; pokazać, gdzie, jak i przez kogo mogą zostać oszukani. Myślę, że to wspaniałe doświadczenie móc uczestniczyć w tego typu wydarzeniu. Gorąco zachęcam do wzięcia udziału w tego typu warsztatach – stwierdza ks. Serafin Kaliszewski.

Kapłan dowodzi, że Kościół jest gotowy na częstszą interakcję z mediami w celu kształtowania umysłów młodego społeczeństwa. Pozytywnie zareagowali również nauczyciele języka polskiego, zdaniem których uczestnictwo w tego typu zajęciach jest idealnym sposobem na to, by przygotować się do wstąpienia w dorosłe życie oraz, że zgromadzony bagaż doświadczeń z pewnością zostanie wykorzystany w przyszłości.

Udział w przygotowanych zajęciach wziął również burmistrz miasta Grajewo – Dariusz Latarowski, który podzielił się z nami krótką refleksją.

– Ludzie muszą umieć zadawać pytania oraz potrzeba im odwagi, by te pytania zadawać. Te umiejętność albo ma się w genach, albo trzeba się jej nauczyć – nie ma dróg na skróty. Sztuki medialne trzeba trenować, trzeba przekonywać, że warto oraz dążyć do tego, by umiejętności publicznych wystąpień były na jak najwyższym poziomie. Jest to pierwszy tego typu event, który jest współtworzony przez społeczność szkolną, w którym uczniowie mają ogromną rolę, dlatego cieszę się, że ma to miejsce właśnie w naszym mieście – stwierdził Dariusz Latarowski.

Władze szkoły i uczniowie nie kryli zadowolenia z warsztatów. Zafascynowani tajnikami świata radia i telewizji wykazali chęć ponownego udziału w kolejnym przedsięwzięciu tego typu.

Monika Sturgulewska, uczennica Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie/RIRM/TV Trwam News

      2016.04.19.akt-warsztaty