8 grudnia będziemy obchodzili 29. rocznicę powstania Radia Maryja, jednak główne uroczystości miały miejsce w miniony weekend w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Należy zwrócić uwagę na tegoroczny charakter świętowania. W związku z panującą na świecie pandemią i związanymi z tym wieloma ograniczeniami Rodzina Radia Maryja nie mogła spotkać się w toruńskiej Hali przy ulicy Bema.

Uroczystości w piątek rozpoczął koncert pt. „Pieśń o Ojczyźnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Wszyscy słuchacze mogli w nim uczestniczyć za pośrednictwem Telewizji Trwam oraz Radia Maryja. 5 grudnia w toruńskim Sanktuarium miał miejsce drugi dzień radosnego świętowania. Medytacja z racji I soboty miesiąca poprowadzona przez Ojca założyciela oraz modlitwa różańcowa były pierwszym punktem programu sobotniego wydarzenia. Następnie o godzinie 12:00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, której przewodniczył ks. abp Andrzej Dzięga, Metropolita Szczecińsko-Kamieński. 

W uroczystościach z okazji 29. Rocznicy Radia Maryja wziął udział między innymi: minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, który powiedział, że nasza Ojczyzna obroni to co wartościowe między innymi dzięki takim dziełom jak Radio Maryja. 

Wielki Polak św. Jan Paweł II apelował, abyśmy byli wierni Polsce i wartościom, na których została zbudowana. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy te piękne wartości, które legły na przestrzeni 1000 lat u podstaw korzeni naszej kultury, naszej tradycji, naszej tożsamości, polskiej duszy są atakowane. Są tacy, którzy chcieliby nam je odebrać, ale my na to nie pozwolimy. Możemy mieć tę siłę i to przekonanie, że obronimy to, co piękne tylko dlatego, że są i byli ludzie, którzy przez lata tworzyli tak piękne dzieła jak Radio Maryjapowiedział. 

Swoją obecnością zaszczycił nas również minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak. Minister podkreślił natomiast to, że dzieła tworzone przy Radiu Maryja budują tożsamość narodową.

My, ludzie wiary, jesteśmy osobami, które wierzą, że dobro zwycięży, jesteśmy ludźmi, którzy pokładają ufność w Panu Bogu i jesteśmy ludźmi, którzy na taką rzecz pracują. Jesteśmy dobrej myśli, że pokonamy te przeciwności. Choć Polska w swojej historii przeżywała bardzo trudne czasy, to jednak 102 lata temu odzyskała niepodległość, wyszliśmy z komunizmu i zawsze budowaliśmy naszą tożsamość na fundamencie chrześcijańskim. Wielkie Bóg zapłać dla Ojca Dyrektora za wszystkie dzieła, które dają nam pewność spokojnego patrzenia w przyszłość- podkreślił szef resortu obrony narodowej.

Nie mogło zabraknąć oczywiście słowa Ojca dyrektora, założyciela Radia Maryja Tadeusza Rydzyka. 

Nigdy nie wolno się bać. Jan Paweł II, tu, w Polsce, zacytował ks. Piotra Skargę: „Polska, ten stary dąb, tak urósł. I żaden wicher go nie złamał, bo korzeń jego Chrystus”. I nic nas nie złamie. Więc bądźmy dębami. I taka jest Rodzina Radia Maryja. I za to wielkie dzięki. To wszyscy razem robimy. Mamy jeden Kościół, mamy jedną Ojczyznę. My jesteśmy jednym narodem i trzeba razem. 

Dalsza część świętowania będzie miała miejsce 8 grudnia w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy. Zostanie tam odprawiona uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Jana Tyrawy, ordynariusza diecezji bydgoskiej. Już dziś zapraszamy wszystkich słuchaczy do bycia z nami w ten dzień łącząc się za pośrednictwem Telewizji Trwam i Radia Maryja. 

Niech będą z nami zawsze słowa św. Jana Pawła II, które wypowiedział w Rzymie 25 marca 1995 roku.  „Panu Bogu codziennie dziękuję, że jest w Polsce takie radio, co się nazywa Radio Maryja” 

Maryjo, Gwiazdo Nowej Ewangelizacji, prowadź nas, prowadź Radio Maryja i bądź jego Opiekunką. 

Agata Mieczkowska

PROGRAM

Piątek, 4 grudnia 2020

Godz. 15.30-17.00

Koncert z okazji 29. rocznicy Radia Maryja pt. „Pieśń o Ojczyźnie” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie. Transmisja w TV Trwam i Radiu Maryja.

Sobota, 5 grudnia 2020

Godz. 11.00-12.00

Medytacja z racji I soboty miesiąca i modlitwa różańcowa – transmisja z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu

Godz. 12.00-14.30

Msza Święta pod przewodnictwem ks. abp. Andrzeja Dzięgi, Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego – transmisja z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Wtorek, 8 grudnia 2020

Godz. 18.00-20.00

Msza Święta pod przewodnictwem ks. bp. Jana Tyrawy, Ordynariusza diecezji bydgoskiej – transmisja z Parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy.