8 milionów Biblii Tysiąclecia

W Wyższej Szkole Kultury Społecznej w dniach od 22-24 września odbywało się 53. Sympozjum Biblistów Polskich. Konferencja jest okazja do wspólnego spotkania, wymiany poglądów wspólnych rozważań na wiele biblijnych tematów. Podczas minionego spotkania bibliści mieli sesje dotyczące m.in. kobiety w Biblii oraz znaczenia Biblii Tysiąclecia.

W obradach uczestniczył ksiądz biskup Andrzej Suski, pasterz Kościoła Toruńskiego. – To spotkanie jest dla biblistów okazją, żeby podjąć i przemyśleć wspólnie nowe badania, bo dzisiaj trudno pracować w pojedynkę. Bibliści podejmują się wspólnych naukowych projektów, czego owocem są wspaniałe publikacje na temat Pisma świętego – podkreśla ksiądz biskup Andrzej Suski.

Jednym z tematów poruszonych przez uczestników 53. Sympozjum Biblistów Polskich było znaczenie Biblii Tysiąclecia. – Sesja na temat Biblii Tysiąclecia pokazała wielki wpływ tego tłumaczenia na modlitwę Kościoła w Polsce i myślenie teologiczne. Od pierwszego wydania ten tekst był naszym tekstem źródłowym na temat życia chrześcijańskiego, Pana Boga i Kościoła – mówi ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich. Podczas swojego wykładu na temat znaczenia Biblii Tysiąclecia dla kultury biblijnej w Polsce ks. prof. dr hab. Rajmund Pietkiewicz z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu zaznaczył, że dotąd wydrukowano prawie 8 milionów popularnej „Tysiąclatki”. Ostatniego dnia Sympozjum referat nt. „Problem historyczności Księgi Donasza: „kompozycja wyobrażona”?” wygłosił ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Dzisiaj w wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej swoje zajęcia z wykładowcami rozpoczynają słuchacze Telewizyjnego Uniwersytetu Biblijnego, który od kilku lat obecny jest na antenie Telewizji Trwam.

Katarzyna Cegielska

Przeczytaj newsa w Radiu Maryja…