Celowe i skryte działania w mediach

W dniach 4-5 listopada prowadzący warsztaty „Zrozumieć Media” spotkali się z młodzieżą szkół średnich i gimnazjów w Legnicy i Lubinie. Uczestnicy mieli okazję poznać pracę dziennikarzy, doświadczyć na czym polega manipulacja oraz zobaczyć ofertę edukacyjną Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Podczas warsztatów medialnych uczniowie poznali zasady funkcjonowania mediów oraz mieli możliwość wystąpić przed kamerą, wcielając się w rolę dziennikarza i prezentera. W trakcie zajęć praktycznych mogli nauczyć się krytycznego spojrzenia na świat środków społecznego przekazu i jak zauważa o. Józef Szańca, dyrektor Zespołu Szkół Katolickich im. św. Franciszka z Asyżu, jest to bardzo ważne w codziennym korzystaniu z mediów.

– Żeby młodzież umiała patrzeć krytycznie, nie krytykancko, ale krytycznie i po prostu rzeczowo na ekran i słuchać różnych wiadomości, których jest przecież multum. To jest nieodzowne i jeśli pojawiają się takie możliwości, to dla mnie jest to fenomen – stwierdził o. Józef Szańca.

Z warsztatów zadowolona jest młodzież, która chętnie brała udział we wszystkich częściach warsztatów.

– Bardzo mi się podobały te warsztaty. Podobało mi się to, że pokazano jak jest naprawdę, że manipuluje się nami w takich niby drobnych rzeczach, ale istotnych moim zdaniem – powiedziała jedna z uczennic Zespołu Szkół Katolickich im. św. Franciszka w Legnicy.

Organizatorami spotkania był Zespół Szkół Katolickich im. św. Franciszka z Asyżu oraz NSZZ „Solidarność”. W warsztatach wzięło udział ponad 300 osób.

Wyjazdowe warsztaty „Zrozumieć media” – na zaproszenie dyrektorów szkół – są organizowane przez Telewizję Trwam, Radio Maryja oraz Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu w całej Polsce.

W Legnicy warsztaty odbyły się w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. św. Franciszka z Asyżu, natomiast w Lubinie zostały przeprowadzone w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.