Dni Katalonii 2021 w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu! – czyli katalońskie zwyczaje w Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio w Toruniu

W dniach 31 października 2021 r. – 4 listopada 2021 r. odbywały się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: Dni Katalonii. Była to już druga edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się w lutym 2019 r.

Wydarzenie było możliwe do zrealizowania dzięki głębokiej i owocnej współpracy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu , Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Szkoły Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels. Całość była możliwa do wykonania dzięki międzynarodowemu, europejskiemu programowi Erasmus+.
Na dzień 4 listopada 2021 r., w ramach Dni Katalonii zaplanowano gościnne wykłady w zaprzyjaźnionej placówce dydaktycznej, a mianowicie w Szkole Podstawowej Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio w Toruniu, przy ul. św. Jana Bosko 1. Dziękujemy za miłe przyjęcie ze strony Dyrektora Szkoły, ks. Leszka Zioło oraz Pani Aleksandry Szudy-Sojak.

Nasi goście zaprezentowali wykłady i warsztaty z zakresu tradycji, kultury i katalońskich zwyczajów.

Młodzież była niezwykle poruszona i zadowolona z tego niezwykłego spotkania.

W Dniach Katalonii uczestniczyli:

Ewa Hojna – nauczycielka i dyrektorka w Szkole Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels (Associació Cultural Escuela Polaca) oraz przewodnik i rezydent dla różnych polskich i hiszpańskich biur podróży (Net Holiday, Itaka, Serhs Tourism, Agrupatur Viajes Duero)

Jordi Gomà Cortès – główny profesor i nauczyciel studiów licencjackich angielskiego, kultury klasycznej i historii w języku angielskim. pracuje w Szkoła La Salle (w Tarragonie). Kierownik Katedry, Projektant Planu Doskonalenia Języków Obcych, Dyrektor na poziomie uzyskania Dyplomu w Liceum La Salle, Koordynator egzaminów Cambridge, Koordynator Wymian Językowych, opiekun języka angielskiego studentów studiów magisterskich aplikujących na nauczyciela szkół średnich.

José Manuel Rodríguez Moreno – w wykształcenia ma oficjalny tytuł magistra Edukacji i ICT (e-learning) uzyskany w Katalońskim Otwartym Uniwersytecie (UOC). Poza tym jest inżynierem technicznym w systemach komputerowych w Politechnice Katalońskiej (UPC). Ma również dyplom szkoły wyższej w Pawnee City High School, Nebraska (USA). Obecnie pracuje jako DEFENSATF – osoba odpowiedzialna za pracę dyplomową studenta uczelni wirtualnej oraz za system zarządzania obroną w sektorze edukacyjnym. Ma rolę architekta oprogramowania w środowisku z AWS, Docker, Spring Boot, Angular i Python.

W ramach wykładów i warsztatów wystąpili eksperci ze Szkoły Polskiej. Wpierw Pani Dyrektor Ewa Hojna zaprezentowała podstawowe elementy kultury katalońskiej. Szczególnie podkreślała te tradycje, które z polskiej perspektywy nie są oczywiste. Następnie José Manuel Rodríguez Moreno w swojej prezentacji skupił się pięknie Katalonii i ukazał możliwości odkrywania różnych zakątków tej pięknej krainy. Słuchaczy niezwykle zainteresowała kwestia czteroczłonowego imienia i nazwiska prowadzącego. Ten wyjaśnił skomplikowaną kwestię przejmowania nazwisk od rodziców w Hiszpanii. Natomiast prof. Jordi Gomà Cortès wyjaśnił ideę Ludzkich Wież – niematerialnego dziedzictwa katalońskiego wpisanego na listę UNESCO – oraz filozofię, która się za tym kryje.

Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni odbytymi wykładami i warsztatami w ramach Dni Katalonii i już zaczęli obmyślać plan kolejnej edycji tego kulturalno-językowego doświadczenia, już za rok.

dr Krystian Chołaszczyński