Dni Katalonii 2021

– czyli katalońskie zwyczaje w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu!

W dniach 31 października 2021 r. – 4 listopada 2021 r. odbywały się w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: Dni Katalonii. Była to już druga edycja tego wydarzenia. Pierwsza odbyła się w lutym 2019 r.

Wydarzenie było możliwe do zrealizowania dzięki głębokiej i owocnej współpracy Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu , Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz Szkoły Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels. Całość była możliwa do wykonania dzięki międzynarodowemu, europejskiemu programowi Erasmus+.

Gości przyjmowali: Dziekan AKSiM, dr Dorota Żuchowska oraz Pełnomocnik Rektora ds. Międzyuczelnianych i Międzynarodowych oraz Koordynator programu Erasmus+, dr Krystian Chołaszczyński, a także koordynator Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu, dr Jan Wiśniewski. Natomiast ze strony instytucji przybywającej liderką grupy była Pani Dyrektor Szkoły Polskie, Ewa Hojna.

W Dniach Katalonii uczestniczyli:

Ewa Hojna – nauczycielka i dyrektorka w Szkole Polskiej w Barcelonie, Tarragonie, Gironie i Castelldefels (Associació Cultural Escuela Polaca) oraz przewodnik i rezydent dla różnych polskich i hiszpańskich biur podróży (Net Holiday, Itaka, Serhs Tourism, Agrupatur Viajes Duero)

Jordi Gomà Cortès – główny profesor i nauczyciel studiów licencjackich angielskiego, kultury klasycznej i historii w języku angielskim. pracuje w Szkoła La Salle (w Tarragonie). Kierownik Katedry, Projektant Planu Doskonalenia Języków Obcych, Dyrektor na poziomie uzyskania Dyplomu w Liceum La Salle, Koordynator egzaminów Cambridge, Koordynator Wymian Językowych, opiekun języka angielskiego studentów studiów magisterskich aplikujących na nauczyciela szkół średnich.

José Manuel Rodríguez Moreno – w wykształcenia ma oficjalny tytuł magistra Edukacji i ICT (e-learning) uzyskany w Katalońskim Otwartym Uniwersytecie (UOC). Poza tym jest inżynierem technicznym w systemach komputerowych w Politechnice Katalońskiej (UPC). Ma również dyplom szkoły wyższej w Pawnee City High School, Nebraska (USA). Obecnie pracuje jako DEFENSATF – osoba odpowiedzialna za pracę dyplomową studenta uczelni wirtualnej oraz za system zarządzania obroną w sektorze edukacyjnym. Ma rolę architekta oprogramowania w środowisku z AWS, Docker, Spring Boot, Angular i Python.

W ramach wykładów i warsztatów wystąpili eksperci ze Szkoły Polskiej. Wpierw Pani Dyrektor Ewa Hojna zaprezentowała podstawowe elementy kultury katalońskiej. Szczególnie podkreślała te tradycje, które z polskiej perspektywy nie są oczywiste. Następnie José Manuel Rodríguez Moreno w swojej prezentacji skupił się pięknie Katalonii i ukazał możliwości odkrywania różnych zakątków tej pięknej krainy. Słuchaczy niezwykle zainteresowała kwestia czteroczłonowego imienia i nazwiska prowadzącego. Ten wyjaśnił skomplikowaną kwestię przejmowania nazwisk od rodziców w Hiszpanii. Natomiast prof. Jordi Gomà Cortès wyjaśnił ideę Ludzkich Wież – niematerialnego dziedzictwa katalońskiego wpisanego na listę UNESCO – oraz filozofię, która się za tym kryje.

Uczestnikami wydarzenia byli studenci Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Goście z Katalonii w ramach Dni częstowali smakołykami lokalnymi, które umiliły całe wydarzenie.

Po części wykładowo-warsztatowej gości zaproszono na uroczysty obiad.

Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni odbytymi wykładami i warsztatami w ramach Dni Katalonii i już zaczęli obmyślać plan kolejnej edycji tego kulturalno-językowego doświadczenia, już za rok.

dr Krystian Chołaszczyński