Dzień 25 lutego 2019 r. był pierwszym w ramach organizowanych Dni Katalonii. Wydarzenie było możliwe do zrealizowania dzięki głębokiej i owocnej współpracy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Stowarzyszenia Kulturalnego Polsko-Katalońskiego w Barcelonie. Całość była możliwa do wykonania dzięki międzynarodowemu programowi Erasmus+.

Pierwszy dzień upłynął pod znakiem wykładów i warsztatów. Gości przyjmowali: Pełnomocnik Rektora ds. Międzyuczelnianych i Międzynarodowych oraz Koordynator programu Erasmus+, dr Krystian Chołaszczyński, a także Kierownik Studium Języków Obcych, dr Dorota Hoffman. Natomiast ze strony instytucji przybywającej liderką grupy była Pani Prezes Stowarzyszenia, Iwona Malecka.

Już o godzinie 10 rano rozpoczęły się wykłady i warsztaty. Wpierw z prelekcją wystąpiła Pani Iwona Malecka (Associació Cultural Catalanopolonesa), która przeprowadziła wykład połączony z warsztatami: „Język kataloński – historia i współczesność” oraz warsztaty „Wprowadzenie do języka katalońskiego”. Następnie Pere Camprubí i Baiges (Managing Director at Camerdata; Universitat Politecnica de Catalunya ETSETB) poprowadził jakże aktualne forum dyskusyjne: „Why Catalonia wants to be an independent country?”. Po nim, Arnau Fornell Pueyo (PageGroup, Universitat Pompeu Fabra w Barcelonie) wygłosił wykład połączony z warsztatami: „Barcelona, the place to be”. Zaś na końcu Lidia Vives Rosich (EspaiCaixa Bruc) poprowadziła nader interesującą prelekcje pt.: „Catalonian Art – Modernism”. Uczestnikami wydarzenia byli studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Po części wykładowo-warsztatowej gości zaproszono na uroczysty obiad, a następnie zawodowa przewodniczka oprowadziła ich po zakątkach toruńskiej starówki. Dzień zakończył się w ciepłej atmosferze jednego z lokali gastronomicznych.

Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni pierwszym dniem Dni Katalonii i już zaczęli obmyślać plan drugiej edycji tego kulturalno-językowego doświadczenia, już za rok.

dr Krystian Chołaszczyński