Dr J. Szarek o przyznaniu nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej 2021”: Kapituła doceniła ogromną pracę, którą od blisko 30 lat wykonują ojcowie redemptoryści na rzecz zachowania pamięci o naszej tożsamości

  Kapituła doceniła ogromną pracę, którą od blisko 30 lat wykonują ojcowie redemptoryści na rzecz zachowania pamięci o naszej tożsamości. Muszę dodać, że jest to drugie Zgromadzenie, które zostało nagrodzone w ciągu 20 lat. (…) Kapituła bardzo żywo dyskutowała nad tą kandydaturą, bo pojawiła się ogromna chęć docenienia tego wszystkiego, co powstaje w Radiu Maryja – powiedział dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

  Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody Instytutu Pamięci Narodowej „Kustosz Pamięci Narodowej 2021”. Nagrodzono m.in. ojców redemptorystów posługujących w Radiu Maryja. [czytaj więcej]

  – Już po raz dwudziesty Instytut Pamięci Narodowej uhonorował osoby, instytucje tytułem „Kustosza Pamięci Narodowej”. Myślę, że jest to najistotniejsze wyróżnienie, jakie może zostać przyznane przez Instytut tym osobom i instytucjom, które pracują, dbają, aby polskie dziedzictwo zostało zachowane oraz przekazane przyszłym pokoleniom. Wielu odznaczonych czyniło to w czasach niewoli komunistycznej, a inni kontynuują to dzisiaj. Tytuł jest wyrazem wdzięczności dla naszych rodaków, instytucji w Polsce i poza granicami – mówił dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

   

  – Wiemy, jak wielu ludzi pracuje na rzecz zachowania pamięci. Chcemy ich honorować. Nagrodę przyznajemy już od 20 lat i tylko 5 osób, instytucji może zostać wyróżnionych. Kapituła, która podejmuje decyzję, co roku wypełnia niezwykle trudne zadanie. W tym roku zgłoszeń było około 180 i nie muszę przekonywać, że każdej z tych osób, instytucji ta nagroda się w jakiejś części należy. W tym roku uhonorowane zostały 3 osoby i 2 instytucje – dodał.

  Jedną z uhonorowanych osób jest Czesław Nowak, działacz opozycyjny z czasów PRL-u.

  – Nagrodę „Kustosza Pamięci Narodowej” otrzymał pan Czesław Nowak z Gdańska, który utożsamia to, co przyniosła „Solidarność”. Był jej działaczem w porcie gdańskim. Spędził w więzieniu wiele lat za zmagania o to, aby „Solidarność” mogła powrócić do legalnej działalności w latach 80. Był represjonowany i aresztowany, ale to go nie złamało. Po 1989 wróciła wolna Polska, a Czesław Nowak do dzisiaj jest zaangażowany w to, aby upamiętnić wszystkie wydarzenia, które prowadziły nas do wolnej Polski – powiedział gość Radia Maryja.

  – Kapituła doceniła ogromną pracę, którą od blisko 30 lat wykonują ojcowie redemptoryści na rzecz zachowania pamięci o naszej tożsamości. Muszę dodać, że jest to drugie Zgromadzenie, które zostało nagrodzone w ciągu 20 lat. Pierwszym byli ojcowie paulini, których uhonorowano w 2006 roku. Kapituła bardzo żywo dyskutowała nad tą kandydaturą, bo pojawiła się ogromna chęć docenienia tego wszystkiego, co powstaje w Radiu Maryja – wskazał dr Jarosław Szarek.

  Całą audycję z „Aktualności dnia” z udziałem dr. Jarosława Szarka można odsłuchać [tutaj].