Dr Marcin Polakowski z wykładami na Universidade Nova de Lisbona

W dniach 9-14 maja br. miałem okazję uczestniczyć w wyjeździe na Uniwersytet Nowy w Lizbonie w ramach programu Erasmus Plus. Universidade Nova de Lisboa to drugi publiczny uniwersytet w stolicy Portugalii, założony w 1973 roku i wysoko klasyfikowany w międzynarodowych rankingach jakości kształcenia.

Dzięki gościnności władz i pracowników Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych miałem okazję prowadzić cykl zajęć poświęcony współczesnej kondycji ustrojów demokratycznych i problemów z nimi związanych. W zajęciach uczestniczyli studenci komunikacji społecznej, dziennikarstwa i politologii. Studenci wykazali się dużą wiedzą i zainteresowaniem bieżącymi problemami społeczno-politycznymi. Na zajęciach nie mogło też zabraknąć wątków polskich. Zarówno wykładowcy uczelni, jak i studenci portugalscy byli żywo zainteresowani źródłami i przebiegiem przemian politycznych w Polsce w ostatnich miesiącach. Studenci byli także szczególnie zaciekawieni weryfikacją przekazów medialnych docierających do ich kraju, relacjonujących aktualną sytuację w Polsce.

dr Marcin Polakowski