„Elity – dawniej, dziś, jutro” to temat międzynarodowego sympozjum, jakie odbyło się w środę, 6 maja br., w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Wpisało się ono w coroczny cykl konferencji odbywających się pod hasłem „Przyszłość cywilizacji Zachodu”. Jego współorganizatorem, obok innych instytucji naukowych, była Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Toruńska uczelnia była w Lublinie licznie reprezentowana, zarówno przez wykładowców, jak i studentów.
Doświadczeni prelegenci próbowali odpowiedzieć na pytanie: czym są „elity”? I tak, prof. Corina Yoris-Villasana z Wenezueli w swoim wykładzie wskazała, że elitę tworzą osoby posiadające ponadprzeciętne umiejętności, osiągające wyższy poziom w swoim zawodzie względem środowiska, do którego należą. Zwróciła także uwagę na szczególną potrzebę liderów w czasach kryzysu. Na kryzysie elit i sposobach ich odbudowania skupili się również inni prelegenci z zagranicy – prof. Peter Redpath (Adler-Aquinas Institute, USA), prof. Curtis Hancock (Rockhurst University, USA), prof. Thomas Michaud (West Liberty University, USA) i prof. Ferenc Hörcher (Hungarian Academy of Science, Pázmány Péter Catholic University, Węgry).
Na biblijnej redefinicji elit skoncentrował się o. dr Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Podkreślił on, jak bardzo istotna jest rola Pisma Świętego w odnajdywaniu niezbędnych cech, które wyróżniają prawdziwych przedstawicieli elit. Kolejną kwestią poruszoną przez prelegentów było zagadnienie, kogo można nazywać dziś elitą i czy Zachód obecnie takie elity posiada. Wielu z nich zgodnie stwierdziło, iż – niestety – nasze pokolenie przeżywa poważny kryzys elit.
Jest to temat bardzo dla nas aktualny, ponieważ ludzie bardzo się pogubili, nie wiedzą do końca, kto stanowi elitę, bardzo często mylimy elitę z celebrytami. Żeby być elitą trzeba sobie na to zasłużyć – powiedział o. dr Zdzisław Klafka CSsR.
Poważnym problemem staje się też obecność elit fałszywych, których społeczeństwo nie potrafi rozpoznać.
Jak dodaje profesor Piotr Jaroszyński – jeśli elity są fałszywe i podstawione, to stopień wyzyskiwania danego narodu może być jeszcze większy. O czym – jako Polacy – mieliśmy się okazje przekonać pod zaborami, kiedy okupanci i zdrajcy świadomie niszczyli nasze elity.
Wielokrotnie miało miejsce pozbawianie nas elit w sposób krwawy, po prostu zabijano tych, którzy należeli do elity, a więc reprezentowali z jednej strony wysokie umiejętności, kompetencję, wiedzę, a z drugiej strony starali się żeby właśnie ten skarb, jaki posiadają, aby służył dobru wspólnemu, naszemu narodowi i naszemu państwu – tłumaczy prof. Piotr Jaroszyński.
Stąd tak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie społeczeństwa, które byłoby zdolne do formowania i posiadania elit.
Obrady w dwóch grupach dyskusyjnych zdominował temat przeszłości i przyszłości polskich elit. Prof. Mieczysław Ryba podkreślił niszczenie rodzimych elit w czasie zaborów, wojen i okresie PRL. Prof. Paweł Skrzydlewski zajął się tematem tożsamości narodu w kontekście migracji elit. O metodach tworzenia elit mówił dr Marek Czachorowski, który skupił się na znaczeniu instytucji rodziny i mediów w kształtowaniu elit. Dr Imelda Chłodna-Błach podjęła temat roli uniwersytetu katolickiego jako miejsca tworzącego elity narodowej.
Dlatego trudno nam teraz odnaleźć się po to, żeby właśnie tworzyć tę Polskę, która będzie podmiotem historii, poprzez nawiązywanie do własnych dziejów i osiągnięć, ale równocześnie będzie otwarta ku przyszłości, żeby Polska miała swoje miejsce w Europie i w świecie, takie, jakie powinna mieć – podkreśla prof. Piotr Jaroszyński.
W czasie konferencji znalazło się też miejsce na pytania, komentarze i rozmowy. Aktywnie uczestniczyli w nich studenci naszej Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, którzy zabierając głos w dyskusjach wyraźnie dali do zrozumienia, że aspirują do miana nowych polskich elit, którym zależy na pomyślnej przyszłości naszej Ojczyzny.
Sympozjum zorganizowała Katedra Filozofii Kultury i Sztuki KUL we współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Maryja.
Maciej Pawłowski, WSKSiM, Student I Roku Politologii/RIRM