Erasmusi w WSKSiM – Welcome Days

Na początku października na nasza uczelnię przyjechali w ramach programu Erasmus + kolejni studenci z Turcji i Francji. Będą studiować na kierunkach dziennikarstwo, politologia i informatyka. W dniach 4-6 października studenci poznawali uczelnię, spotkali się z Władzami Uczelni, uczestniczyli w warsztatach kulturoznawczych, zwiedzili Radio Maryja, Telewizję Trwam oraz uczestniczyli w pierwszych zajęciach z języka polskiego.

Przewodniczący Samorządu studenckiego Grzegorz Niewieczerzał przedstawił gościom naszą uczelnię, zapoznał naszych gości z infrastrukturą, pokazał Radio SIM, salę fitness, stołówkę.

W ramach Welcome Days dla studentów programu Erasmus  w środę 5 października odbyła się wycieczka po toruńskiej starówce.

Zwiedzanie zostało poprzedzone wspólnym obiadem w jednej z toruńskich restauracji, gdzie goście z Turcji i Francji mieli okazję spróbować polskich przysmaków. Następnie spotkaliśmy się z tutejszym przewodnikiem Panem Arturem Brzezińskim, który pokazał nam najważniejsze atrakcje historyczne, architektoniczne i  kulturalne w Toruniu.

Swoją wycieczkę zaczęliśmy od domu sławnego mieszkańca miasta, znanego astronoma Mikołaja Kopernika. Studenci poznali jego życiorys, osiągnięcia oraz wszechstronną działalność na wielu płaszczyznach. Następnie, mimo niezbyt sprzyjającej, deszczowej pogody udaliśmy się pod pomnik słynnego torunianina oraz poznaliśmy historię osiołka, na którym wymierzano niegdyś kary toruńskim żołnierzom. Stamtąd udaliśmy się na dziedziniec ratusza – najbardziej reprezentacyjnego budynku Torunia, w którym koncentrował się dawniej handel, życie publiczne i polityczne miasta. Studenci zza granicy mogli także poznać historię najstarszego hotelu w mieście. Ostatnim punktem spaceru był gotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

Ta krótka wycieczka pozwoliła nowym studentom zobaczyć miasto od innej strony – poznać jego historię oraz gotycki klimat. Mieli także okazję uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania, które ułatwią im funkcjonowanie w obcym kraju i mieście. Miejmy nadzieję, że szybko zaprzyjaźnią się z grodem Kopernika!

Maria Gondek