Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia

    15 października 2021 roku w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja naukowa pt. „Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia”. Konferencja była organizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko. 

    Zgromadzonych gość powitał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Rektor-Założyciel. Wskazał on na konieczność prowadzenia właściwie rozumianej polityki, do której potrzebni są odpowiedni ludzie. 

    Trzeba się modlić o odważnych polityków, nie politykierów, bo polityka to jest roztropna troska  o dobro wspólne. Oby wam nie zabrakło sił, oby wam nie zabrakło determinacji! Lasy, rolnictwo, myśliwi – wszyscy. Razem. Tyle wolności, ile własności, tyle ojczyzny, ile ziemi. (…) Gdy patrzę na globalizację, gdy patrzę na łączenie się narodów, to się cieszę, że współpracują ze sobą, bo jesteśmy na ziemi jak naczynia połączone. Potrzeba nam różnych ludzi o różnych charyzmatach, różnych posługach. To jest potrzebne, ale potrzebny jest również rozum. Potrzebna jest etyka – akcentował Rektor-Założyciel. 

    Następnie głos zabrał wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, który podkreślił, że naszym bogactwem jest ogromne doświadczenie i metody troski i polskie lasy przez polskich leśników. 

    To, co jest bogactwem Polski, to ponad 100-letnie doświadczenie leśników, którzy mają wypracowane metody utrzymania lasów w dobrym stanie. Jest to dobro, które leśnicy zgromadzili przez tyle lat. (…) Teraz próbuje się to zniszczyć. Jeśli się to dokona – stracimy kontrolę – ostrzegł Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.  

    Później europoseł Beata Kempa skierowała słowo do zgromadzonych gości. Europoseł zaznaczyła, że jesteśmy winni śp. prof. Janowi Szyszko wielką wdzięczność i zapał do działania, aby kontynuować dzieło Wielkiego Obrońcę Polskich Lasów. 

    Naszym obowiązkiem jest oddać hołd śp. prof. Janowi Szyszko, aby udowodnić na arenie międzynarodowej, że to, co robił, było wielką walką o bezpieczeństwo Lasów Państwowych – zwróciła uwagę europoseł Beata Kempa. 

    Głos zabrał również Józef Kubica, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, który swoje słowa skierował szczególnie do leśników obecnych podczas konferencji. 

    – Dzięki leśnikom odbudowaliśmy lasy w Polsce, które zostały zniszczone podczas II wojny światowej. Teraz UE próbuje zniszczyć to, co odbudowaliśmy – podkreślił Józef Kubica. 

    Wśród zaproszonych prelegentów był również Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa, Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP. 

    – Odpowiedzialni politycy muszą przewidywać skutki swoich decyzji. To dlatego stosuje się tzw. analizę ex ante, żeby przeanalizować wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na podjęcie decyzji. Nie może być tak, że wprowadzimy, a dopiero potem się zastanowimy. To dla mnie coś niezrozumiałego – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski. 

    Ze względu na obowiązki europoseł Peter Lundgreen nie mógł pojawić się w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, ale połączył się ze zgromadzonymi w sposób online. 

    – Ludzie zarządzający polskimi lasami najlepiej wiedzą, jak się nimi zajmować. Unia Europejska nie powinna się w to wtrącać – zwrócił się do zebranych gości europoseł Peter Lundgreen. 

    Podczas konferencji głos zabrał również Janusz Wojciechowski, Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mówił on, że Europejski Zielony Ład może być szansą dla rozwoju gospodarstw rodzinnych. 

    – Skrócenie drogi od pola do stołu to kluczowa rzecz Europejskiego Zielonego Ładu. Polska nie musi się bać. To jest plan, który wzmocni małe i średnie gospodarstwa rodzinne. Nie ma planów zakazywania hodowli – ocenił Europejski Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

    Na zakończenie Jan Tabor – Zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, prof. Jacek Hilszczański – Dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa, Stefan Traczyk – Przewodniczący Rady Instytutu Debat o Środowisku, Bartłomiej Obajtek – Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz ks. dr Lucjan Bielas wzięli udział w panelu dyskusyjnym. 

    Konferencja Europejski Zielony Ład – szanse i zagrożenia była organizowana we współpracy Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Stowarzyszenia na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski im. prof. Jana Szyszko. 

    Zespół Prasowy WSKSiM

    Emilia Augustynowicz


    Zapisy pod numerem telefonu:

    56 650 4000