17 listopada 2018 roku w auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, o godzinie 18.30 odbyła się premiera sztuki ,,Zmartwychwstanie”. Była to fantazja dramatyczna w czterech częściach ku czci Adama Mickiewicza, autorstwa Karola Huberta Rostworowskiego, w wykonaniu Teatru Studenckiego ,,Dobry Wieczór”. Reżyserem spektaklu był Ojciec Dariusz Drążek CSsR, opiekun teatru.

Premiera wpisała się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości – mówi jedna z aktorek – Magdalena Madej.

– Ten spektakl bardzo mocno nawiązuje do tematu historii Polski. Dlatego jest on okazją, szczególnie dla każdego z nas, którzy pracowaliśmy nad nim tyle czasu, ale miejmy nadzieję również dla każdego widza, do tego, aby po raz kolejny odkryć i docenić piękno naszej polskości, kultury, oraz dziejów naszego kraju – stwierdza Magdalena Madej.

Spektakl rozpoczął się sceną pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Krakowie. Trzech posłów oraz dekorator przygotowują się do wiecu z okazji Święta Niepodległości. Ich działania spowodowały, że wieszcz „zmartwychwstał”, zszedł z piedestału i ruszył w podróż po Polsce, gdzie spotyka się z Rodakami na przestrzeni dziejów. Bartosz Zbucki, który grał rolę przywódcy, powiedział, że sztuka jest ponadczasowa.

– Czwarty, czyli ostatni, akt dzieje się współcześnie. Mamy postać studenta, biznesmena, którzy są zapatrzeni w smartfony – symbol XXI wieku. Do nich również przybywa Adam Mickiewicz ze swoim przesłaniem. Łatwo można się przekonać, że dawne spory o władzę i walka o zachowanie ducha w narodzie, dzieją się również w dzisiejszych czasach, na naszych oczach, tylko że w innej formie – zauważa Bartosz Zbucki.

Sztuka wśród widzów wzbudziła ogromne emocje. Szczególne wrażenie zrobił odśpiewany wspólnie na koniec hymn Polski. Jak spektakl odebrali studenci niezaangażowani w jego realizację?

– Cieszę się, że mogłam przyjść na premierę i zobaczyć owoc wielu miesięcy współpracy moich koleżanek i kolegów z uczelni. Cieszę się również, że dzięki WSKSiM mogę aktywnie uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu jakim jest tegoroczne stulecie niepodległości Polski. 11. listopada byliśmy razem w Warszawie na marszu, a tydzień później mogłam, tutaj w Toruniu, obejrzeć to patriotyczne przedstawienie. Jestem dumna, że jestem Polką – mówi Małgorzata Krysa, studentka drugiego roku dziennikarstwa.

18 listopada była możliwość obejrzenia spektaklu w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, o godzinach 13:30 oraz 17:30. W najbliższych dniach teatr ogłosi również w jakich miastach zawita ze swoim przedstawieniem.

W spektaklu wystąpili: Marta Grabowska, Marta Słomczyńska, Maciej Truszczyński, Szymon Kamysz, Grzegorz Majewski, Magdalena Madej, Michał Gala, Monika Ratuska, Bartosz Zbucki, Łukasz Leszczyński, Maria Zakrzewska, Maria Podolecka, Aleksandra Miklas, Patryk Olewiński, a w rolę wieszcza narodowego wcielił się Karol Nosek.

Z kolei 22 listopada (czwartek) Ojciec Dariusz Drążek CSsR serdecznie zaprasza studentów na casting do kolejnej sztuki realizowanej przez Teatr Studencki „Dobry Wieczór”. Więcej informacji na plakatach i u samego Ojca Reżysera.

Zuzanna Gawrońska

Zespół Prasowy