W auli Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021. Ze względu na sytuację epidemiczną w Polsce uroczystość została zorganizowana z uwzględnieniem restrykcji sanitarnych. Inauguracja była w całości transmitowana przez TV Trwam.

Wydarzenie rozpoczęło się odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie, w imieniu władz Uczelni, zgromadzonych w auli powitała dziekan WSKSiM dr Dorota Żuchowska. W dalszej części uroczystości zostały odczytane listy inauguracyjne prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego, skierowane do społeczności akademickiej naszej Uczelni. Później głos zabrał Mateusz Hanusiak, przewodniczący Samorządu Studenckiego.

W tym roku wykład inauguracyjny wygłosił JE ks. bp prof. Ignacy Dec, biskup-senior diecezji świdnickiej. Ksiądz Biskup podjął temat „Stosunku do życia jako uniwersalnej miary cywilizacji”.

– Cywilizacja, która odrzuca bezbronnych zasługuje na miano barbarzyńskiej. Na świecie ciągle panuje tendencja do liberalizowania prawa aborcyjnego. Aborcja jest dzisiaj główną przyczyną śmierci na świecie. W 2018 roku zabito prawie 42 mln dzieci. Jeżeli przyjmiemy szacunkowo 50 mln rocznie, przez ostatnie 40 lat, to wychodzi nam porażająca liczba 2 mld dzieci zabitych przed ich narodzeniem! – mówił ks. bp prof. Ignacy Dec.

O godzinie 12.00 wszyscy zgromadzili się w Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II na uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył JE ks. bp Wiesław Śmigiel, ordynariusz diecezji toruńskiej.

– Tutaj kształtują się ludzie prawego sumienia. Przecież chyba każdy oczekuje, aby mediami, służbą zdrowia, polityką czy prawem zajmowali się ludzie kompetentni, dobrze przygotowani, ale też kierujący się wartościami, prawdą, uczciwością – podkreślił ks. bp Wiesław Śmigiel.

W trakcie uroczystości został wręczony medal Pro Ecclesia et Patria. Podczas Eucharystii miała miejsce immatrykulacja studentów pierwszego roku.

– Ślubuję uroczyście sumiennie i wytrwale zdobywać wiedzę, dbać o rozwój własnej osobowości, wspierać swoim działaniem rozwój nauki, przestrzegać praw i obyczajów akademickich, zachowaniem swoim strzec honoru i godności członka akademickiej – tak mi dopomóż Bóg – ślubowali studenci.

Później przedstawiciele władz Uczelni wręczyli absolwentom studiów licencjackich i magisterskich dyplomy ukończenia studiów oraz pamiątkowe różańce-obrączki z wygrawerowanym hasłem Uczelni: „Fides, Ratio et Patria”. Słowo do studentów skierował Dyrektor Radia Maryja i Rektor-Założyciel toruńskiej uczelni o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Gratuluję wszystkim, którzy tworzą tę Uczelnię. A tworzą ją władze, oczywiście Jego Magnificencja Ojciec Rektor, ze wszystkimi współpracownikami, ale tworzą też studenci. Wy ją tworzycie. Tworzycie to, co pomoże wam już teraz i w przyszłości poznać prawdę – wskazał o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR.

Uroczystość Inauguracji Roku Akademickiego 2020/2021 jest dostępna w formie wideo na kanale YouTube Radia Maryja.

Emilia Augustynowicz
Zespół Prasowy WSKSiM