Materiał prasowy

18 listopada 2021 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży. Były one prowadzone przez wykładowców i szkoleniowców z Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz redaktorów, dziennikarzy, montażystów i operatorów z Radia Maryja i TV TRWAM. Głównym celem tych zajęć było przekazanie uczniom informacji na temat podstaw przekazu telewizyjnego, dziennikarstwa prasowego oraz radiowego.

Podczas pierwszych dwóch lekcji przeprowadzono warsztaty z zakresu języka obrazu oraz światła i cienia. Młodzież dowiedziała się na nich jak przekazać informacje poprzez obraz, a także poznała właściwości greenscreena. W trakcie tzw. „aktywnych przerw” uczniowie mogli skorzystać z dostępnego sprzętu medialnego oraz z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów.

W następnych godzinach prowadzący poruszyli temat dźwięku, a licealiści ćwiczyli swoje głosy dzięki łamańcom językowym. Nagrywali również swoje wypowiedzi, które później były przerabiane, aby pokazać jak łatwo jest manipulować mową. Było omawiane także zagadnienie autotune’a.

Ostatnie warsztaty dotyczyły podstaw dziennikarstwa prasowego. Uczniowie nauczyli się odróżniać pojęcie manipulacji od perswazji oraz informacji od opinii. Prowadzący wyjaśnili również jak napisać tekst.

Na koniec całego wydarzenia uczniowie podzielili się swoją opinią na temat swojej ulubionej części programu. Największej ilości osób spodobały się zajęcia z języka obrazu. Spotkanie zakończyła prezentacja materiału prasowego, radiowego i telewizyjnego przygotowanego przez uczestników.

Laura Wieczorkowska
Aleksandra Lompart