Media w otaczającej nas społeczności

W Zespole Szkół im. A. Naruszewicza w Janowie Podlaskim 25.10.2018r. odbyły się warsztaty medialne. Rozpoczęły się przemówieniem kierowniczki, która gorąco przywitała osoby pracujące w mediach. Następnie zgromadzonych na auli powitał o.Dawid, ujawniając cel warsztatów.

Na początek zaprezentowano jak działają kamery. Młodzież miała możliwość poznać różne sztuczki medialne. Uczniowie zaangażowani zostali czynnie w warsztaty, m.in. Magdalena Żurakowska, która wcieliła się w trudną rolę pogodynki. W przystępny sposób przybliżona została również praca reporterów.

Prezenter telewizyjny Piotr Grabowski opowiadał czym są media i czemu mogą służyć. Zebrani na auli uczniowie dowiedzieli się na czym polega manipulacja w mediach i jak wykorzystuję ją telewizja, a także radio.

Jeden z uczniów szkoły w Janowie, Bartosz Tokarski, wziął udział w eksperymencie. Prowadzący uświadomił, jak dobre hasło wpływa na społeczeństwo i jak łatwo wzbudzić sympatię publiki.

Pan redaktor Grabowski przedstawił jak wygląda wizerunek osoby, chętnie wybieranej przez społeczeństwo. Wymienił i zaprezentował kilka czynników, wpływających na wybór widzów m.in.: makijaż, swobodne ruchy, ubiór, a także tło . Udało się to dzięki ćwiczeniom ogrywania ról z udziałem uczniów. Zgromadzeni w janowskiej szkole średniej, dowiedzieli się, że człowiek musi być skupiony i nie może dopuścić do wygranej stresowi, ponieważ zostało by to źle odbierane przez społeczeństwo.

Kolejnym etapem spotkania był blok poświęcony dźwiękowi w radiu, jak również w telewizji i wszystkich mediach społecznościowych. Dźwiękowiec Paweł Bielińki, opowiadał o tym jak ważny jest dźwięk w mediach społecznościowych i jak wiele możliwość daje jego modyfikacja. Pan Bielińki poprzez różne zabiegi z głosem, pokazał jak zmieniany jest głos w mediach.

Na przerwach między poszczególnymi blokami uczniowie chętnie rozwiązywali quiz, za który rozwiązanie otrzymywali nagrody.

Ostatnim etapem spotkania, w zespole szkół, było zaprezentowanie w jaki sposób tworzyć właściwy do upublicznienia tekst. W tej części, studentki z WSKSiM przybliżyły czym są zagadnienia obecne w prasie. Uczniowie zrozumieli różnice między informacją a opinią, dowiedzieli się także czym jest perswazja.

W czasie warsztatów uczniowie przygotowali materiały ze spotkania, uwiecznili je na zdjęciach, przeprowadzili wywiady ze swoimi kolegami i nauczycielami. Na podsumowanie zostały zaprezentowane wyniki pracy uczniów.

Warsztaty Materiał Radiowy