Media z innej strony

Dnia 24 kwietnia 2019 roku w Wyższym Seminarium Duchowym przy ulicy Złotej w Kaliszu odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży pod tytułem: ,,Nowe widnokręgi- zrozumieć media”. Zajęcia zostały poprowadzone przez wykładowców i szkoleniowców Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz przez redaktorów, dziennikarzy, montażystów i operatorów z Radia Maryja i TV TRWAM.

Podczas 245 minutowych zajęć uczniowie ze Szkoły Podstawowej Sióstr Nazaretanek w Kaliszu oraz Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej poznali czym jest informacja i jak ją przekazywać, oraz jak należy ją odbierać. W trakcie przerwy mogli obejrzeć wnętrze wozu satelitarnego i skorzystać z różnych medialnych urządzeń. Młodzież poznała pracę w telewizji poprzez użycie technologii green box. Zostały także przedstawione efekty, które wywołują dane emocje u widza podczas filmu, a także rola ustawienia światła, charakteryzacji i cienia podczas transmisji. Dzięki temu uczestnicy zapoznali się z montażem różnorodnych scen. Uczniowie mieli do czynienia ze zmianą wysokości, tempa i montażu dźwięku. Ostatnia część zajęć miała na celu nauczenie młodzieży odróżniania informacji od opinii, perswazji od manipulacji i propagandy.

Według uczestników spotkanie było bardzo ciekawe i warte polecenia. Prowadzący spisali się na medal, realizując warsztaty w ciekawy sposób dla uczestników.

Amelia Jangas  i Katarzyna Kociok

      Warsztaty w Kaliszu