Nowe Widnokręgi czyli zrozumieć media w Olsztynie

20 listopada br. w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie  odbyły się warsztaty pt. Nowe Widnokręgi – zrozumieć media. Warsztaty prowadzili wykładowców i szkoleniowców z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz pracownicy Radia Maryja i TV TRWAM. Udział wzięli w nich uczniowie ze szkół w Lidzbarku, Ostródzie, Olsztynie, Smolajnach i Mrągowie. Zajęcia były podzielone na trzy części: telewizyjną, radiową i prasową.

W pierwszej części warsztatów, prowadzący przedstawił podstawy korzystania z profesjonalnego sprzętu telewizyjnego takiego jak konsola wizyjna czy prompter. Uczestnicy zapoznali się z praktyczną stroną green screena biorąc udział w improwizacji na scenie. Media i przekazywane przez nie informacje mają duży wpływ na odbiorców. Okazuje się, że sam obraz stanowi aż  55% przekazu, 38% stanowi dźwięk a informacji jedynie 7%. Uczniowie szkół dowiedzieli się czym jest manipulacja obrazem.

W kolejnej części warsztatów widownia została poddana badaniu słuchu poprzez puszczanie coraz wyższych częstotliwości. Poznała krótką historię radia oraz rejestrowania dźwięku. Poprzez zabawę i montaż prowadzący pokazali, że nie tylko obraz, służy do manipulacji odbiorcami. Poproszono kilku ochotników do przedstawienia się oraz powiedzenia o swoich zainteresowaniach. Następnie za pomocą odpowiedniego programu prowadzący zmieniał częstotliwość, wysokość i kolejność wypowiedzi. Podobne zabiegi stosowane są w reklamach, muzyce, filmie itp.

W ostatniej części prowadzące pokazały nam podstawowe  zabiegi stosowane w prasie. Zaznajomiły publiczność z pojęciami takimi jak: informacja, opinia, perswazja, manipulacja. Uczniowie dowiedzieli się jak poprawnie budować artykuł prasowy, czego unikać i co stosować, żeby był on ciekawszy.

Organizatorom pomagały tzw. Spec Grupy. Każda z nich miała przydzielone zadanie Prowadzili wywiady w których pytali się o wrażenia z warsztatów , obsługiwali sprzęty i dokumentowali wykłady. Na koniec Spec Grupy zaprezentowały efekty pracy.

Aleksandra Bielska

Dorota Wiśniewska

Olsztyn – podziękowanie ZOBACZ 

Olsztyn – podziękowanie ZOBACZ