W poniedziałek 19.03 br. w Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalych w Miejscu Piastowym odbyły się warsztaty edukacyjne dla młodzieży z cyklu „NOWE WIDNOKRĘGI- ZROZUMIEĆ MEDIA”. Warsztaty te przygotowali i poprowadzili wykładowcy z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz redaktorzy, dziennikarze, montażyści, operatorzy z Radia Maryja i TV TRWAM.

Warsztaty rozpoczął blok telewizyjny. Obejmował on temat języka obrazu. Uczniowie mogli zobaczyć z bliska funkcjonowanie wozu transmisyjnego, zaprezentować prognozę pogody czy wcielić się w prezentera wiadomości sportowych. Młodzież poznała również przykładowe techniki wykorzystywane w manipulacji obrazem. W prezentacji zwrócono szczególną uwagę na budowę materiałów audiowizualnych, na które składa się 70% obrazu, 23% dźwięku i 7% treści.

Kolejna część telewizyjna dotyczyła roli światła w przygotowaniu programów telewizyjnych.  Uczniowie poznali sposoby rozstawienia lamp, które pomagają w dobrym doświetleniu osoby. Młodzież zobaczyła także jak wygląda montażowa sklejka oraz dowiedziała się o ważnej roli montażu odpowiednich planów w filmie.  

Następny blok warsztatów obejmował temat świata dźwięku – mowy, śpiewu i muzyki. Zebrani byli świadkiem testu częstotliwości dźwięku jaki słyszymy. Został zaprezentowany również film o historii muzyki. Młodzież poznała program do montażu dźwięków oraz metody przetwarzania materiałów dźwiękowych.

Ostatnia część obejmowała warsztaty prasowe. Uczniowie poznali zasady prawidłowego pisania informacji prasowych oraz techniki prawidłowego pisania artykułów. Rozszerzyli również swoje wiadomości na temat informacji, opinii, manipulacji czy propagandy.

Z pośród grona uczniów zostało wybranych 8 osób do tzw. Spec Grupy, która podczas warsztatów zajmowała się obsługa medialną wydarzenia. Powstał materiał telewizyjny, dźwiękowy oraz prasowy.

  • Te warsztaty pomogły mi nauczyć się jak poprawnie przedstawić pogodę, wykadrować osobę oraz zmienić barwę głosu. Te kilku godzinne warsztaty pokazały jak naprawdę wygląda praca prezenterów. Bardzo mi się podobało i chciał bym jeszcze raz uczestniczyć w tak ciekawych warsztatach – powiedział Kuba.
  • Warsztaty te uświadomiły mnie jak działa telewizja i radio. Prezenterzy pokazali mi jak łatwo zmanipulować odbiorców za pomocą modulowania głosu i przekształcania obrazu. Uświadomiło mnie to ze nie wolno wierzyć we wszystko co ukazują nam media. Bardzo podobały mi się ten spędzony czas – stwierdził Sebastian.
  • Bardzo mi się podobało, ponieważ dowiedziałam się różnych ciekawych rzeczy związanych z telewizją. Dzięki temu zrozumiałam ile pracy i wysiłku wkładają w to osoby, które się tym zajmują. Na pewno teraz będę doceniać ich pracę – podkreśliła Marlena.

Justyna Majdak WSKSiM/ Natalia Kuźniar, Gabriela Frączek