Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Władysława Stanisława Reymonta w Szydłowie w Gminie Grabica to miejsce, w którym odbyły się Warsztaty Nowe widnokręgi – Zrozumieć Media.

W zaaranżowanym studiu radiowo-telwizyjnym z wykorzystaniem transmisyjnego wozu satelitarnego młodzież podczas zajęć poznawała sekrety mediów. Warsztaty podzielono na 4 części: język obrazu, światło i cień, świat dźwięku oraz słowo w druku. Na zakończenie zaprezentowano materiał prasowy, radiowy i telewizyjny przygotowany we współpracy prowadzących z uczestnikami.
Prowadzącymi spotkania byli pracownicy i specjaliści z Radia Maryja, Telewizji Trwam i WSKSiM z Torunia.

Oliwia i Paulina – uczestniczki warsztatów o części telewizyjnej piszą:
Na zajęciach poznawaliśmy sekrety mediów. Zaprezentowany był Wóz Satelitarny oraz możliwości greenscreen . Z ciekawością oglądaliśmy jak pogodynka radzi sobie i przedstawia pogodę. Zobaczyliśmy również jak uczestnik zaprezentował wiadomości o piłkarzach m.in. Cristiano Ronaldo i Lionel Messi. Pokazano nam jak kamera pokazuje widok z góry i dołu – było to naprawdę fajne i ciekawe. Obejrzeliśmy krótki filmik o lampce ,która miała uczucia i została porzucona .Również zobaczyliśmy jak ludzie reagują na Oculusa..Dowiedzieliśmy się że 70% przekazu to obrazu,23% przekazu to dźwięk, a 7% przekazu to treść. Najlepsza zabawa była wtedy kiedy uczestniczka pomalowała chłopaka kosmetykami. Pan pokazał nam jak dużo można zrobić światłem i jak ono jest ważne w telewizji. Była również pokazana sklejka montażowa. Para zakochanych zaprezentowała scenę wyznania miłości.

      15.05.19 Warsztaty Szydłów