Jak rozwijamy pasję dziennikarską w II LO?

25 kwietnia nasza szkoła kolejny raz miała przyjemność podjąć współpracę z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uczniowie klas dziennikarskich oraz klas trzecich gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w warsztatach dających możliwość odnalezienia się w świecie mediów. Młodzież pod okiem redaktorów, dziennikarzy, montażystów, szkoleniowców oraz operatorów z Radia Maryja i TV TRWAM poznawała świat mediów ,,od kuchni’’.

Warsztaty miały na celu zaznajomienie młodzieży z podstawowymi pojęciami dotyczącymi prasy, radia i telewizji. Praktyczne zajęcia z zakresu m.in. języka obrazu, świata dźwięku i prasy próbowały rozwiać wątpliwości związane z różnicami między manipulacją a perswazją, komunikatem a informacją. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem brali aktywny udział i z ciekawością przyglądali się pracy profesjonalistów.

Oliwia z klasy 2c z II LO mówi: ,, Myślę, że mają one dużą wartość edukacyjną. Cieszę się, że mieliśmy okazję dowiedzieć się jak w praktyce wygląda praca w TV, bo jej oglądanie nie jest w stanie oddać jak to wygląda w rzeczywistości. Prowadzącemu udało się zachęcić nas do pogłębienia wiedzy z zakresu dziennikarstwa i z wielka chęcią wzięłabym udział w czymś podobnym jeszcze raz”.

Wiktoria z klasy 3c z Gimnazjum nr 2 stwierdza: ,, Warsztaty bardzo mi się podobały. Najciekawsze było dla mnie, że pokazano media z innej strony. Można było zobaczyć jak to dokładnie wygląda. Było to ciekawe i interesujące doświadczenie. Cieszę się, że miałam możliwość tu przyjść”.

Praktyczna wiedza z pewnością ułatwi młodym ludziom spełnienie się w zawodzie dziennikarza, który niewątpliwie znajduje się na liście ich przyszłych wyborów życiowych. Opinia uczestników jest jednogłośna: wiedza zdobyta na warsztatach pokazuje całkowicie nową twarz mediów, która różni się od tej z jaką spotykamy się na co dzień.

Joanna Gnych i Eliza Lemiesz

      25.04.19 Warsztaty Wieluń